Vitrážová okna za časů první republiky patřila k životnímu stylu krnovské smetánky. Do dnešních dní se jich v Krnově dochovalo jen pár, proto jsou původní vitráže ve Flemmichově vile cenným dokladem o úrovni uměleckých řemesel a vkusu bohatých měšťanů.

Rekonstrukce vily

Ve Flemmichově vile byly vitráže z okenních rámů vyjmuty v době generální rekonstrukce v letech 2010 a 2011, aby nedošlo k jejich poškození během stavebních prací.

A proč nejsou na původním místě už dávno? Osazení oken po dokončení rekonstrukce znemožnilo prohnutí dřevěných prvků. Až nyní se našly v rozpočtu města finance, aby se schopný restaurátor mohl postarat o opravu prohnutých dřevěných rámů a vitráží, a doplnil chybějící prvky.

Zvěrokruh na perleti

Původní interiér Flemmichovy vily dokládá estetiku vilové architektury na počátku 20. století v Krnově a neodmyslitelně k němu patří rostlinné motivy s barevným vzorem. Větší z vitráží je navíc zdobená zrcadlem a z druhé strany zvěrokruhem malovaným na perleti.

„Komplikovaná obnova vitráží zahrnovala opravu dřevěných rámů, doplnění skel, osazení vitráží do rámů, jejich fixaci bezpečnostním sklem a závěrečné navrácení na původní místo," popsala práci restaurátorů vedoucí Městského muzea v Krnově Ivana Zajícová.

„Nelehkého úkolu se ujal František Tomčala starší z restaurátorské dílny Renova v Miloticích nad Opavou. Na restaurování se podíleli také jeho žáci ze Soukromého střediska praktického vyučování Renova," prozradila Ivana Zajícová a dodala, že tyto práce přišly na 36 tisíc korun.

Ve Flemmichově vile se dnes nacházejí výstavní prostory krnovského muzea.

Flemmich a Prutscher

Areál s neoklasicistní vilou si jako rodinné sídlo nechal zbudovat textilní továrník Theodor Flemmich.

Jeho rezidence byla postavena podle projektu vídeňského architekta Otto Prutschera v roce 1914. Prutscher tvořil vilu jako celek, takže navrhl i její vnitřní vybavení. Na interiérových prvcích se podílely především uměleckořemeslné dílny Wiener Werkstätte, keramik Michael Powolny a severočeské sklárny.

Historie vily

Rodina továrníka Theodora Flemmicha obývala vilu až do znárodnění.

Poté zde město Krnov tři roky ubytovávalo osm rodin. V letech 1951 až 2003 sloužil celý komplex se zahradou jako kojenecký ústav. Po zrušení krajského kojeňáku areál s vilou získalo město Krnov a rozhodlo se v roce 2008 nabídnout prostory pro kulturní účely a spolkovou činnost.

V letech 2010 a 2011 díky dotacím z evropských fondů prošel interiér i exteriér objektu rozsáhlou rekonstrukcí. Hlavní ideou bylo přiblížit vilu autentické podobě, aby se veřejnost dozvěděla co nejvíc o životním stylu původních majitelů.

Šlo při tom o zachování co nejvíce původních prvků. Opravy se dočkaly například unikátní dřevěné venkovní žaluzie, vstupní kovaná vrata a vstupní dveře z ulice s klepadlem a jmenovkou majitele vily Flemmicha.

Podle původní podoby byly vyměněny dřevěné podlahy v přízemí, replikami původních byly nahrazeny zničené keramické obklady v zimní zahradě. Vila společně s areálem je nemovitou kulturní památkou.