LEDEN

>> Kamionista Martin Kolomý ze Starého Města u Bruntálu si vloni při Rallye Dakar vysloužil přezdívku Tříkolák. To proto, že odvážně dojel do cíle jedné z etap jen se třemi koly. Během jízdy kolo jeho kamionu Tatra upadlo, ale ani to staroměstského závodníka nezastavilo před dojezdem do cíle jedné z etap.

>> Studentka bruntálského gymnázia Marie Glozová se probojovala až do finále prestižní mezinárodní soutěže Miss Reneta 2014, které probíhalo v květnu v Havířově. Do finále se v Praze probojovaly jen dvě Češky z padesáti přihlášených krasavic.

>> Slezská komerční slévárna SKS bývala chloubou krnovského průmyslu. Po krachu posledního provozovatele SKS Foundry, a.s., se z ní stal zdroj železa pro organizované i individuální zloděje šrotu. Rabování ve slévárnách nedokázalo zachránit ani společné úsilí majitele, policistů, strážníků, politiků a úředníků.

Slévárna SKS bývala průmyslovou dominantou Krnova. Dnes mizí před očima a současně se v místech po zbořených halách otevírají nové průhledy.

ÚNOR

>> Jeseníky se v únoru staly jako každoročně dějištěm nejtěžšího armádního sportovního klání Winter Survival. Disciplíny byly enormně náročné. Například tu s názvem Totem nesplnilo z dvaceti jedenáct družstev. Skok smrti se nepodařilo překonat dvanácti týmům. V Jeseníkách se konal Winter Survival vloni pojedenácté, nejinak tomu bude letos.

>> Mistryně světa a trenérka fitness Eva Mistrová z Bruntálu získala nominaci do soutěže Žena regionu, ve které nakonec obsadila druhé místo. Vynikající sportovkyně, živnostnice a pedagožka je „prorokem" i doma v Bruntále, kde její schopnosti a neúnavnou píli ocenili titulem Osobnost města Bruntálu.

>> Krnovská nemocnice využívala k diagnostice tomograf, který patřil k nejstarším v České republice. V únoru tento retro přístroj definitivně odešel na zasloužený odpočinek. Nemocnice slavnostně představila zbrusu nový počítačový tomograf za 17 milionů korun. Je rychlejší a pořídí podrobnější data.

Nový tomograf za 17 milionů slouží od minulého týdne krnovské nemocnici. Účastníky slavnostního zprovoznění zajímalo například to, jaká je nosnost přístroje a jak na něm budou vyšetřovat obézní pacienty s nestandardní postavou.

BŘEZEN

>> Padlo rozhodnutí o rekonstrukci silnice z Bruntálu na Mezinu směrem k přehradě Slezská Harta. Nakonec začaly práce teprve na sklonku roku 2014.

>> Iniciativa občanů zachránila propadlinu Žebračka nad Vrbnem pod Pradědem, jejíž hloubka je okolo čtyřiceti metrů. Propad vznikl při otřesech v roce 1985. Na základě protestů, k nimž se připojili například Klub Za starý Bruntál nebo krnovské sdružení Flemmichova vila, nařídil Báňský úřad, že Žebračku nikdo zasypávat nebude.

>> Šálu pro děda Praděda nadšenci z podhůří Jeseníků upletli v požadované délce 1492 metrů, přesně tolik měří nejvyšší hora Jeseníků Praděd. Protože pletaři ve svých snahách neustávali, pokračovali v pokusu o překonání českého rekordu z roku 2008.

Šála děda Praděda. Ilustrační foto.

>> Holčovice představily veřejnosti novou rozhlednu Na Skalce. Tyčí se na Moravském kopci ve výšce 780 metrů nad mořem. Je odsud krásně vidět vrcholek Pradědu. Region se stává krajem rozhleden. Můžeme si ho prohlížet z krnovských věží na Cvilíně a na Ježníku, další rozhledny stojí v Úvalně, u Města Albrechtic a v Liptani. Loni k rozhlednám přibyly také vyhlídky pro veřejnost z krnovských věží synagogy, radnice a kostela sv. Martina.

DUBEN

>> Sympatická Lucie Erbenová z bruntálské pobočky Podhorské nemocnice se stala jednou ze tří nejlepších zdravotních sester v České republice.

>> Ve Vrbně pod Pradědem se naplno rozhořel boj o zachování místního sportovního gymnázia, jediné střední školy ve městě. Krajský úřad jako zřizovatel školy přes neustálé protesty kvůli nízkému počtu studentů rozhodl o přemístění vrbenské střední školy do budovy bruntálského gymnázia v Dukelské ulici. Velká část Vrbenských se s tímto krokem dodnes nesmířila.

Bouřlivé setkání s krajskými úředníky mají za sebou rodiče, studenti a pedagogové a lidé z Vrbna pod Pradědem, kterým není lhostejný osud tamní jediné střední školy.

>> Do masivních oprav silnic se pustili na Rýmařovsku. nevyhovující dopravní infrastruktura se podílela na odlivu turistů i podnikatelů z nezaměstnaností sužovaného bruntálského okresu.

>> Ráno 15. dubna policie uzavřela prostor před krnovským hřbitovem. Pro čtyřiačtyřicetiletého Milana P. si přišla zásahová jednotka policejních těžkooděnců. V noci se totiž bavil střelbou z balkonu do zaparkovaných aut. při domovní prohlídce policie zajistila v sídlištním bytě revolver, a tři dlouhé palné zbraně a větší množství střeliva. Díky šílenému střelci Krnov pronikl do hlavního zpravodajství.

KVĚTEN

>> Britským šampionem ve westernových disciplínách se stal Ladislav Gin Šín z Janovic u Rýmařova. Šampionem Velké Británie se stal po zdolání celé řady disciplín v technikách biče, trefování cílů i ve volné šou. Je to právě Ladislav Šín, který se stará od svého dětství o vyžití v duchu westernu a divokého západu. V Janovicích u Rýmařova založil pro tyto účely celý areál, v němž se hraje také divadlo, poblíž vnikají oblíbené turistické známky.

>> Poslanci Olga Havlová a Robin Böhnisch přijeli do Nových Heřminov, aby se společně se zástupci obce probrali problematikou plánované výstavby přehrady. Stanovisko obce je dodnes neměnné: vodní dílo si v Nových Heřminovech nepřeje.

>> Celý Krnov s napětím sledoval v polovině května přímý přenos vyhlašování hudebních cen Anděl. Všichni fandili Bratřím Orffům. Akademie populární hudby jim udělila hned dvě sošky andělů za skupinu roku a za album roku Šero. Díky cenám Bratři Orgffové pozvali své fanoušky a spřízněné kapely na unikátní festival v opuštěném kostele v Pelhřimovech.

Krnovská kapela Bratři Orffové, jejímž jedním ze zakládajících členů je Lukáš Novotný (vpravo), si letos odnesla hned dvě hudební ceny Anděl. Po příjezdu z předávání cen v Praze to kapela oslavila i s přáteli z Krnova.

ČERVEN

>> Podnikatel Miroslav Pavlica se rozhodl uzavřít prodejnu v centru. Důvodem bylo snížení kupní síly místních obyvatel, vysoká nezaměstnanost i placené parkování v bruntálském centru.

>> U historické Kosárny v Karlovicích se rozhodli opravit a zpřístupnit někdejší strojní mlýn, který by se měl stát do budoucna vítaným turistickým cílem.

>> V Nové Vsi nad Dolní Moravicí zřídili rekreační areál, jehož největší dominantou je nová, více než třicet metrů vysoká vyhlídková věž. Věž vloni navštívilo přes šestnáct tisíc turistů a obec v areálu pořádala během roku několik společenských i sportovních akcí.

Vyhlídková věž, kterou zpřístupnili poprvé ve čtvrtek 29. května v lokalitě zvané Na Vyhlídce v Nové Vsi nad Dolní Moravicí.

>> Gymnastky Vážky z Bruntálu ze střediska volného času se účastnily úspěšně Ffestivalu Motion in action – MIA FESTIVAL Prague, mezinárodního finále jedné z největších gymnastických soutěží v České republice. Vážky přivezly řadu zlatých i stříbrných medailí.

>> V ruské Vologdě se ve dnech 26. až 28. června uskutečnil světový festival krajky. Mezi krajkářkami z Francie, Švýcarska, Irska, Austrálie a dalších zemí reprezentovala Českou republiku výtvarnice Hana Dubaj z Liptaně. Právě ona přispěla k oživení tradice osolblažské krajky v našem regiuonu. V rusku se zapojila do pokusu o světový rekord, když na jedmom místě paličkovalo současně 370 krajkářek z celého světa.

ČERVENEC

>> Policisté se dočkali medailí a ocenění za vynikající práci. Nejvyšší vyznamenání se dostalo Lence Strmiskové, vedoucí bruntálského oddělení hospodářské kriminality. Obdržela Plaketu policejního prezidenta Tomáše Tuhého, který pochází z bruntálského okresu.

>> Obce Karlova Studánka, Karlovice a Ludvíkov opětovně podpořily zachování vrbenského sportovního gymnázia. Nízký počet studentů byl ale hlavním a neměnným argumentem kraje, který rozhodl o přesunu školy do Bruntálu.

>> Při rekonstrukci kostela na Annabergu nad Andělskou Horou pracovníci hornobenešovské firmy našli tolary, nejstarší mince byla s datem 1760. Nalezli rovněž pergameny, statistiky obyvatel města Andělská Hora nebo obrázky francouzské módy z roku 1860.

>> Firma Taneco představila svůj záměr vybudovat v průmyslových zónách ve Frýdku-Místku a v Krnově obří skleníky na zeleninu a bylinky, které budou funkčně propojené se sousední vodní farmou na chov ryb a raků. Investice zhruba za dvě miliardy korun počítá s vizionářskými technologiemi. Za firmou stojí agronom František Čuba (78 let), který stál za úspěchy legendárního JDZ Slušovice.

Průmyslová zóna Červený Dvůr. Ilustrační foto.

SRPEN

>> Nové Heřminovy zažily další ročník festivalu Rockem proti přehradě. Jak název napovídá, snahou bylo odmítnutí plánované přehrady prostřednictvím tvrdé muziky.

>> Skupina dobrovolníků, která usiluje o záchranu gotického kostela v zaniklé obci Pelhřimovy, se rozhodla také vyčistit jednu ze studní. V bahně našli torzo německé pušky, kterou používaly jednotky SS na konci druhé světové války.

ZÁŘÍ

>> Bruntál zřejmě přijde v brzké době o několik opuštěných budov. Město požádalo o dotace na demolici chátrající nemocniční budovy v Nádražní ulici nebo nevyužívaných objektů ve Fügnerově ulici. Radnice sleduje tímto krokem přípravu území pro novou výstavbu.

>> Stavba dopravního terminálu v Nádražní ulici, který propojí vlakové i autobusové nádraží, se zpozdila kvůli dostavbě desetitunové střechy. Samotný terminál sice již od 30. září funguje, ale cestující ještě musí nějaký čas jezdit do a z města ze stanovišť v Nádražní ulici.

>> K čemu lze využít ulice, když z nich na pár hodin zmizí auta? Odpověď hledal první ročník sousedských slavností Zažít město jinak, které navázaly na Evropský den bez aut. Krnované si 27. září užili hudbu, tanec, bazárek i posezení uprostřed silnice mezi evangelickým kostelem a divadlem.

Děti, dospělí ale i senioři se zapojili do ojedinělé akce Zažít Krnov jinak. Z jedné části Krnova na druhou vyrazil peloton cyklistů. Někteří i na originálních šlapadlech.

ŘÍJEN

>> Modelka Monika Vaculíková z Bruntálu se probojovala do finále prestižní soutěže Miss Princess of the World a ve finále ji vyhlásili první vicemiss. Je nejkrásnější dívkou Bruntálu, bruntálského okresu, Moravskoslezského kraje, České republiky, Evropy a aktuálně druhou nejkrásnější modelkou na světě.

>> Světově uznávaný fotograf Jindřich Štreit obdržel jako historicky první fotograf v Česku a na Slovensku titul doctor honoris causa. Titul se uděluje nejvýznamnějším osobnostem.

>> V Malé Štáhli uvažuje pražská firma znovuobnovení těžby břidlice. Návrh konzultuje se zástupci obce a vše je zatím ve fázi jednání a příprav.

>> Krnovské kino Mír představilo film Intimity. Natočil ho režisér Ivo Macharáček z Rýmařova a do jedné z hlavních rolí obsadil herečku Adélu Petřekovou z Krnova. Shodou okolností opár týdnů dříve před kinem natáčel režisér Aleš Kudela scény z osvobození Prahy v květnu 1945. Kolemjdoucí se divili, proč Pražené vítají vojáky s hákovým křížem a československou trikolórou. Důvod byl zřejmý. Film se jmenuje Vlasovci.

Natáčení filmu Vlasovci v Krnově.

LISTOPAD

>> Po komunálních volbách to v Bruntále hned na prvním zasedání zastupitelů bouřilo. Starosta Petr Rys si hned vjel do vlasů s opozičním zastupitelem Danielem Makayem. Tyto spory jsou trvalé a byly součástí lokální politiky již v předchozím volebním období. Také v Břidličné se objevil pamflet hanící před volbami dřívější zástupce radnice a servisních organizací.

>> Vzpomínalo se na události ze 17. listopadu 1989. Jedni vzpomínali s nostalgií na bývalý režim a druzí se těšili, že se před pětadvaceti lety politika státu obrátila naruby.

>> Českou hlavičkou se stal někdejší student bruntálské průmyslové školy a dnes vysokoškolák Jan Rýznar. V kategorii Futura, řešení pro budoucnost, soutěžil s modelem opatřeným vlastní technologií kombinující elektro a spalovací motory.

>> Na Krnovsko dorazil prezident Miloš Zeman. Krátce před jeho projevem policie odvedla z krnovského náměstí dva mladé lidi, kteří zde rozvinuli transparent s nápisem „Stydím se za svého prezidenta". Pak se Miloš Zeman vydal do Třemešné, aby si vychutnal jízdu parní úzkokolejkou do Osoblahy.

Do Krnova zavítal v úterý odpoledne prezident Miloš Zeman.

PROSINEC

>> Česko si po celém bruntálském okresu zazpívalo koledy s Deníkem.

>> Profesionální hasiči opatřili budovy v bruntálském okresu moderními sirénami, které jsou schopny varovat obyvatele rychle a účelně před nebezpečím.

>> Ostře sledovaná kauza zmanipulované veřejné zakázky v Krnově se dostala až před soud. Na lavici obžalovaných usedlo pět zástupců stavebních firem, které se účastnily výběrového řízení na demolici brány borců na krnovském stadionu. Šestým obžalovaným je bývalý vedoucí investičního oddělení krnovské radnice. Soud pokračuje v únoru 2015.

Šest obžalovaných v kauze brána borců se poprvé sešlo u soudu v Bruntále.