VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vystoupení indického tanečníka v Bruntále

Bruntál - Není pravidlem, že by do města Bruntálu zavítali často hudebníci nebo umělci až z tak vzdáleného kontinentu, jako je Indie.

23.9.2010
SDÍLEJ:

Indický tanečník Sandeep Bodhanker zavítal do Bruntálu na celé tři týdny, aby zde předvedl své taneční umění. Foto: Vladimír Hradil

Díky občanskému sdružení Společnost Sahadža jóga, které v Bruntále působí již skoro 10 let, přijíždí do našeho města v rámci svého třítýdenního turné po České republice mistr tanečního stylu Kučipudi a ve světě uznávaný tanečník Sandeep Bodhanker. Tento mladý a velice talentovaný umělec vystoupí ve Společenském domě dne 27. 9. v 17.30 hodin právě díky pozvání bruntálského sdružení.

Abychom Sandeepa trochu našemu publiku představili, položili jsme mu pár otázek:

Sandeepe, můžeš nám, prosím, více říci o sobě?

Narodil jsem se 25. února 1985. Moji rodiče říkají, že jsem byl mírným dítětem, milujícím a aktivním chlapcem. Bezproblémový kluk. Mnoho a mnoho lidí mne už jako malého kluka brávalo ven a já jsem nikdy neplakal, namísto toho si užíval.

Učil jsem se v Aksharaabhyasam v Basaru (Basar je klášter Šrí Sarasvati, kde jsou velice malé děti z hinduistických rodin a učí se první abecedě, jedná se o tradici). Protože jsem se narodil do brahmínské rodiny, chodíval jsem denně každé ráno do kláštera Šrí Hanumana vykonat pravidelný obřad uctívání. Své základní vzdělání jsem získal v St. Mary`s High School v Nizamabadu. Další vyšší vzdělání jsem dokončil ve Vasu High School také ve stejnojmenném městě. Strávil jsem dětství s rodiči a mými tanečními učiteli. Spoustu legrace jsem si užil právě s nimi a mým otcem.

Nikdy bych se nestal tanečním umělcem, kdyby můj otec ve mně nerozeznal talent a nepovzbuzoval mě už od dětství. I když můj otec sám není profesionálním umělcem, hraje na harmonium a hrál v několika divadelních rolích během svého studia. Jako milovník umění si přál, aby jeho syn byl právě umělcem. Můj otec mne brával do kina a když jsme se vrátili, pouštěl jsem si hudbu a začal tancovat. Viděl, že mám opravdovou vášeň pro umění a nasměroval mne na klasickou dráhu.

Kde a kdy bylo tvé první představení? Jak ses cítil před svou první show?

Moje první taneční představení bylo na narozeniny indického božstva Šrí Krišny 8. září 1991, které organizoval Sankar Bharathi v Nizamabadu a jmenovalo se „Bala Gokulam”. Bylo mi tenkrát 9 let a jednalo se o dětské představení, kdy jsem měl přečíst a zahrát dvě části ze známého indického eposu Bhagavadgíta. Nejenže jsem obě části přečetl i s pohyby rukou (mudras) a obličejovým vyjádřením, vysvětlil jsem i význam těchto slok. Vzpomínám si na pocit extrémní radosti a vzrušení před a po vystoupení a nikdy nezapomenu na úžasnou podporu mých rodičů a tanečních učitelů.

Co tě inspirovalo zůstat u tak zvláštní profese? Rozhodl jsi se od dětství, že tohle je to, co by jsi chtěl v životě dělat?

Pro mne osobně je láska mého otce pro umění velkou inspirací už od mého dětství a potom také slova mých učitelů, která se pro mne stala inspirací během studia. V povolání učitele mne inspirují studenti z jiných zemí: jejich vlastní odevzdání, touha se učit, láska pro Kučipudi a studium do hloubky. Samotného mne to inspiruje k vyhledávání dalších informací o umění a mohl bych se i více naučit. Moje vášeň a úsilí přinést národní hrdost, bohaté dědictví naší kultury je dalším podnětem, které mi dává sílu účinkovat a činí mne pyšným na moji zemi a kulturu.

Co vyjadřuješ svou prací, tedy tancem?

Indický tanec je mezinárodním jazykem, komunikujícím na témata, týkající se rozvoje lidstva. Snažím se používat tanec jako cestu k budování mostů napříč kulturami, emocemi a osobními hranicemi. Nejenom já, ale také moji studenti tancují pro mír a mezinárodní sjednocení (spojení).

Kolik tanečních stylů znáš? Dosáhl jsi nějakých titulů v těchto tanečních stylech?

Jako student jsem cítil vášeň pro oba styly - jak Kučipudi, tak Bharata Natyam. Studoval jsem oba až k dosažení diplomu (BA). Potom jsem se rozhodl specializovat se na Kučipudi a zakončit studium získáním titulu Phd. Učím se rád o každém tanečním stylu – zvláště tradičním, národním. Ačkoliv jsem studoval tanec velice intenzívně, následuji tvrzení, že nevím nic a pochopil jsem pouze kapku v nekonečném oceánu.

Kolik tanečních realizačních tour jsi doposud udělal a kolik zemí jsi navštívil?

Moje první taneční sólo představení bylo v roce 1991. Od té doby jsem jezdil po Indii, účinkoval v nejrůznějších oblastech, na soutěžích a festivalech ve státech Indie jako i v mnoha nejrůznějších zemích světa. S požehnáním mého duchovního učitele, Šrí Mátadží Nirmala Déví, jsem začal první světovou tour v roce 2008. Začala v lednu ve Velké Británii a zakončil jsem ji v prosinci 2008. Tuto tour jsem pojmenoval „Rytmus života 2008” a také byla organizována v různých zemích na 5 kontinentech. Hlavním důvodem této světové kulturní tour bylo propagovat bohaté dědictví Indie celému světu a dovolit divákům vnímat duchovní podstatu Indie.

Vladimír Hradil

23.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař 24 000 Kč

Tesaři Montážník - tesař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Montáž hrubé stavby, dokončení venkovních dřevěných prvků a přílepků stavby, montáž sádrokartonových a sádrovláknitých desek, montáž podlah suchou technikou, lepení dlažeb, pokládka plovoucích podlah, montáž vnitřních dveří, dokončovací práce aj., , Požadujeme - pracovitost, spolehlivost, odpovědnost, samostatnost, praxi v oboru, dobrý zdravotní stav, způsobilost prací ve výškách, časovou flexibilitu z důvodu práce (montáže) po celé ČR i v zahraničí - pracovní cesty., Závodní stravování, 5 týdnů dovolené, odměny při životním jubileu, příspěvek na dovolenou, příspěvek na dětskou rekreaci, očkování proti chřipce, osobní ohodnocení aj. , Hlásit se na e - mail : gerhard.tomas@rdrymarov.cz nebo na tel. č. 554 252 129, 602 577 979 / denně vždy od 7.00 do 15.00 hodin /, Z : 1.3.2017. Pracoviště: Rd rýmařov s. r. o., 8. května, č.p. 1191, 795 01 Rýmařov. Informace: Tomáš Gerhard, +420 554 252 129,602 577 979.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 15 000 Kč

Svářeči Svářeč CO2. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 35. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Vrchlického 10, Podmínky : svářečský průkaz, znalost čtení výkresové dokumentace a praxe jsou výhodou, možná kombinace časové a úkolové mzdy., Hlásit se na e - mail : alena.stareckova@elkoplastpartners.cz, Z : 6.12.2017 A : 9.8.2018. Pracoviště: Elkoplast partners s.r.o. - pracoviště, Vrchlického, č.p. 1175, 792 01 Bruntál 1. Informace: Alena Starečková, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Lakýrník 15 000 Kč

Lakýrníci a natěrači (kromě stavebních) Lakýrník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 25. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Vrchlického 10, zkušenost v oboru výhodou, možná kombinace časové a úkolové mzdy, hlásit se na e - mail : alena.stareckova@elkoplastpartners.cz, Z : 13.12.2017 A : 9.8.2018. Pracoviště: Elkoplast partners s.r.o. - pracoviště, Vrchlického, č.p. 1175, 792 01 Bruntál 1. Informace: Alena Starečková, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 25 000 Kč

Prodavači v prodejnách Zástupce vedoucího prodejny. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Praxe v oboru nebo maturita, stravenky, 5 týdnů ŘD , Výběrové řízení proběhne na ÚP Bruntál dne 26.3.2018 v 9:30 , hlásit se na e - mail : seveckova@penny.cz nebo na tel. č. 724 105 525, Z : 28.2.2018. Pracoviště: Penny market s.r.o. - prodejna rýmařov, Opavská, č.p. 1300, 795 01 Rýmařov. Informace: Monika Ševečková, +420 724 105 525.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kastelán Jaroslav Hrubý ukazuje, jak to vypadá, když postavičky z Večerníčka se přenesou z ploché obrazovky do 3D.

Noční prohlídka zámku s večerníčkem

Pavel Kováčik z podvýboru pro vodní hospodářství v televizním vystoupení prohlásil, že výstavbě přehrady Nové Heřminovy klade odpor ministerstvo životního prostředí.

Ministerstvo životního prostředí prý klade odpor přehradě Heřminovy

Požár v Kutné Hoře a veřejné záchodky místo hudby pro Třebíč: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 13. srpna 2018.

Poznámka Fidela Kuby - Švédský oheň

Když procházím krnovským parkem kolem Švédské zdi nebo vyrazím na hrad Sovinec, vrací se mi otázka: proč k nám za třicetileté války přitáhli z takové dálky zrovna Švédové? To neměli v Evropě nic bližšího na dobývání a obléhání?

Jeřáb na Osoblažsku létá s vysílačkou

Vysílačky při své práci využívají nejen jeřábníci, ale také zoologové, kteří monitorují mládě jeřába popelavého na Osoblažsku.

Úvalenské louky jsou chráněné jako přírodní památka už přes půl století

Přirozeně vlhké Úvalenské louky s řadou ostřic a s bohatou populací břízy tmavé jsou místem, které si zaslouží naši pozornost i ochranu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT