VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vystoupení indického tanečníka v Bruntále

Bruntál - Není pravidlem, že by do města Bruntálu zavítali často hudebníci nebo umělci až z tak vzdáleného kontinentu, jako je Indie.

23.9.2010
SDÍLEJ:

Indický tanečník Sandeep Bodhanker zavítal do Bruntálu na celé tři týdny, aby zde předvedl své taneční umění. Foto: Vladimír Hradil

Díky občanskému sdružení Společnost Sahadža jóga, které v Bruntále působí již skoro 10 let, přijíždí do našeho města v rámci svého třítýdenního turné po České republice mistr tanečního stylu Kučipudi a ve světě uznávaný tanečník Sandeep Bodhanker. Tento mladý a velice talentovaný umělec vystoupí ve Společenském domě dne 27. 9. v 17.30 hodin právě díky pozvání bruntálského sdružení.

Abychom Sandeepa trochu našemu publiku představili, položili jsme mu pár otázek:

Sandeepe, můžeš nám, prosím, více říci o sobě?

Narodil jsem se 25. února 1985. Moji rodiče říkají, že jsem byl mírným dítětem, milujícím a aktivním chlapcem. Bezproblémový kluk. Mnoho a mnoho lidí mne už jako malého kluka brávalo ven a já jsem nikdy neplakal, namísto toho si užíval.

Učil jsem se v Aksharaabhyasam v Basaru (Basar je klášter Šrí Sarasvati, kde jsou velice malé děti z hinduistických rodin a učí se první abecedě, jedná se o tradici). Protože jsem se narodil do brahmínské rodiny, chodíval jsem denně každé ráno do kláštera Šrí Hanumana vykonat pravidelný obřad uctívání. Své základní vzdělání jsem získal v St. Mary`s High School v Nizamabadu. Další vyšší vzdělání jsem dokončil ve Vasu High School také ve stejnojmenném městě. Strávil jsem dětství s rodiči a mými tanečními učiteli. Spoustu legrace jsem si užil právě s nimi a mým otcem.

Nikdy bych se nestal tanečním umělcem, kdyby můj otec ve mně nerozeznal talent a nepovzbuzoval mě už od dětství. I když můj otec sám není profesionálním umělcem, hraje na harmonium a hrál v několika divadelních rolích během svého studia. Jako milovník umění si přál, aby jeho syn byl právě umělcem. Můj otec mne brával do kina a když jsme se vrátili, pouštěl jsem si hudbu a začal tancovat. Viděl, že mám opravdovou vášeň pro umění a nasměroval mne na klasickou dráhu.

Kde a kdy bylo tvé první představení? Jak ses cítil před svou první show?

Moje první taneční představení bylo na narozeniny indického božstva Šrí Krišny 8. září 1991, které organizoval Sankar Bharathi v Nizamabadu a jmenovalo se „Bala Gokulam”. Bylo mi tenkrát 9 let a jednalo se o dětské představení, kdy jsem měl přečíst a zahrát dvě části ze známého indického eposu Bhagavadgíta. Nejenže jsem obě části přečetl i s pohyby rukou (mudras) a obličejovým vyjádřením, vysvětlil jsem i význam těchto slok. Vzpomínám si na pocit extrémní radosti a vzrušení před a po vystoupení a nikdy nezapomenu na úžasnou podporu mých rodičů a tanečních učitelů.

Co tě inspirovalo zůstat u tak zvláštní profese? Rozhodl jsi se od dětství, že tohle je to, co by jsi chtěl v životě dělat?

Pro mne osobně je láska mého otce pro umění velkou inspirací už od mého dětství a potom také slova mých učitelů, která se pro mne stala inspirací během studia. V povolání učitele mne inspirují studenti z jiných zemí: jejich vlastní odevzdání, touha se učit, láska pro Kučipudi a studium do hloubky. Samotného mne to inspiruje k vyhledávání dalších informací o umění a mohl bych se i více naučit. Moje vášeň a úsilí přinést národní hrdost, bohaté dědictví naší kultury je dalším podnětem, které mi dává sílu účinkovat a činí mne pyšným na moji zemi a kulturu.

Co vyjadřuješ svou prací, tedy tancem?

Indický tanec je mezinárodním jazykem, komunikujícím na témata, týkající se rozvoje lidstva. Snažím se používat tanec jako cestu k budování mostů napříč kulturami, emocemi a osobními hranicemi. Nejenom já, ale také moji studenti tancují pro mír a mezinárodní sjednocení (spojení).

Kolik tanečních stylů znáš? Dosáhl jsi nějakých titulů v těchto tanečních stylech?

Jako student jsem cítil vášeň pro oba styly - jak Kučipudi, tak Bharata Natyam. Studoval jsem oba až k dosažení diplomu (BA). Potom jsem se rozhodl specializovat se na Kučipudi a zakončit studium získáním titulu Phd. Učím se rád o každém tanečním stylu – zvláště tradičním, národním. Ačkoliv jsem studoval tanec velice intenzívně, následuji tvrzení, že nevím nic a pochopil jsem pouze kapku v nekonečném oceánu.

Kolik tanečních realizačních tour jsi doposud udělal a kolik zemí jsi navštívil?

Moje první taneční sólo představení bylo v roce 1991. Od té doby jsem jezdil po Indii, účinkoval v nejrůznějších oblastech, na soutěžích a festivalech ve státech Indie jako i v mnoha nejrůznějších zemích světa. S požehnáním mého duchovního učitele, Šrí Mátadží Nirmala Déví, jsem začal první světovou tour v roce 2008. Začala v lednu ve Velké Británii a zakončil jsem ji v prosinci 2008. Tuto tour jsem pojmenoval „Rytmus života 2008” a také byla organizována v různých zemích na 5 kontinentech. Hlavním důvodem této světové kulturní tour bylo propagovat bohaté dědictví Indie celému světu a dovolit divákům vnímat duchovní podstatu Indie.

Vladimír Hradil

23.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 100 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18100 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Albrechtická 1787/121, Jsme česká firma zabývající se autoopravárenstvím nákladních a přípojných vozidel a autobusů, včetně souvisejících služeb., Do našeho týmu hledáme automechaniky. Požadujeme spolehlivost, manuální zručnost a zájem o obor. Práce je vhodná i pro absolventy, šikovného člověka se zájmem o obor z jiného oboru rádi zaučíme., Pracoviště je v Krnově, vstřícný kolektiv, motivační finanční ohodnocení, vzdělávání v oboru, zaměstnanecké benefity - týden dovolené navíc, příspěvek na stravenky a další benefity., www.kar.cz, Hlásit se na e - mail lubomir.jordak@kar.cz nebo na telefon 602 717 384 /7-14 hod/, Z : 11.5.2018. Pracoviště: Kar-mobil s. r. o. - pracoviště krnov, Albrechtická, č.p. 1787, 794 01 Krnov 1. Informace: Lubomír Jordák, +420 602 717 384.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 23 830 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23830 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Rooseveltova 2141/51, Požadavky: Hledáme všeobecnou sestru na výpomoc, možno i důchodce. Odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry (bez odborného dohledu) dle § 5 zák. č. 96/2004 Sb., praxe min. 5let, samostatnost,empatie, komunikační dovednosti, organizační schopnosti,bezúhonnost, zdravotní způsobilost,psychická a fyzická odolnost, poskytování všech činností všeobecné zdravotní sestry podle Popisu pracovního místa, znalost práce PC Word, Excel, znalost programu Cygnus výhodou., Nabízíme: platové podmínky dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb., v platném znění, plat od 23.830,-Kč (tj. do 6 let praxe) - dle praxe až do 32.070,- + příplatky za směnnost + příplatky za práci v So a Ne a za práci v noci., Přihlášku zaslat na e - mail : h.havlikova@dskrnov.cz nebo poštou na výše uvedenou adresu., K přihlášce přiložte: Kopie dokladů o dosaženém vzdělání, strukturovaný životopis s přehledem dosavadní praxe včetně tel. kontaktu, souhlas s nakládáním s osobními údaji - ke stažení na www.dskrnov.cz - Volná místa., , Z : 22.5.2018. Pracoviště: Domov pro seniory krnov, Rooseveltova, č.p. 2141, 794 01 Krnov 1. Informace: Hana Havlíková, +420 554 684 636.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 23 700 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Opavská 26, , Náplň práce, o poskytování sociálního poradenství uživatelům terénního programu Armády spásy v Krnově , o podpora osob ohrožených ztrátou bydlení, o podpora samostatného jednání uživatele a zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, o poskytování podpory uživatelům k udržení samostatného bydlení a získání zaměstnání, , Požadujeme, o kvalifikaci podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách (minimálně VOŠ sociální), o čistý trestní rejstřík, o vstřícný přístup k uživatelům , o zralou osobnost, schopnost vést komunitu uživatelů, o komunikativnost, kreativitu a schopnost pracovat samostatně i v týmu, o respektování křesťanských zásad Armády spásy, , Pracovní podmínky, o pracovní smlouva na dobu určitou od 1.7.2018 do 31.10.2019., o plný úvazek 40 hodin týdně , o mzda od 23.700 Kč, , Nabízíme, o možnost seberealizace při pomoci lidem, o stabilní zázemí mezinárodní křesťanské organizace, o podpora dalšího profesního růstu, o firemní benefity, , Předpokládaný termín nástupu, o 1. července 2018, , Místo výkonu práce: Krnov, Postup pro zájemce, Strukturovaný životopis a motivační dopis zašlete elektronicky na adresu: darina_vranova@armadaspasy.cz, Kontaktní osoba: Darina Vránová, DiS, tel. 773 770 213, Uzávěrka přihlášek 8.6.2018., , Vybraní uchazeči budou pozváni k výběrovému řízení, které proběhne 14. 6. 2018., , (Zasláním materiálů o své osobě zájemce souhlasí s uchováním svých osobních údajů po dobu výběru nového pracovníka. Poté budou materiály skartovány.), , Z : 14.5.2018. Pracoviště: Armáda spásy v české republice, z.s. - nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, Opavská, č.p. 251, 794 01 Krnov 1. Informace: Darina Vránová, +420 773 770 213.

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 18 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Samostatný konstruktér. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Horní Benešov, K luhům 151, - ÚSO/VŠ strojírenského zaměření, - praxe v oboru konstrukce lisovacích nástrojů výhodou, - znalost práce se softwary SOLIDWORKS, LOGOPRESS, AUTOCAD, - znalost cizího jazyka výhodou, 5 týdnů dovolené, benefit na zdravotní služby a zdravotní rehabilitace ve výši 750,-Kč, příspěvek na penzijní připojištění, závodní stravování, roční odměna, životní pojištění., Hlásit se na e - mail : lucie.chlupova@hobes.cz nebo na tel. č. 554 748 320 / Po - Pá vždy od 7.00 do 15.00 hodin /, popř. osobně na výše uvedené adrese., Z : 16.5.2018. Pracoviště: Hobes, spol. s r.o., K luhům, č.p. 151, 793 12 Horní Benešov. Informace: Lucie Chlupová, +420 554 748 320.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krnovský hřbitov.

Oprava hřbitova brzy začne

Ilustrační foto

Na jarmarku se nabízí volný čas

Ťukance na parkovištích se nevyhýbají ani Bruntálsku

Špatně odhadnutá vzdálenost během parkování, nepozornost při couvání anebo nesprávný výklad pravidel silničního provozu. Tyto důvody nejčastěji stojí za drobnými, byť mnohdy těžko prokazatelnými nehodami.

Krnov si připomíná Leopolda Bauera

/FOTOGALERIE/ Krnov si připomíná osmdesát let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších rodáků, architekta Leopolda Bauera. Ve Flemmichově vile Bauera připomíná výstava a studenti Střední odborné školy dopravy a cestovního ruchu uspořádali komentovanou prohlídku Krnova s názvem Po stopách Leopolda Bauera. Dechový orchestr mladých DOM Krnov uspořádal na jeho počest koncert doprovázený pochodovou show.

Vinogradov se vrátil do Krnova po dvaceti letech, oslavil zde konec války

Krnované každoročně v květnu slaví konec války a osvobození od nacismu. Na dvacáté výročí v květnu 1965 navštívil Krnov i generál Vinogradov, který tomu tehdy velel.

Poznámka Fidela Kuby - Den vítězství

Zatímco prvomájové zpravodajství patřilo komunistům, v Den vítězství na sebe strhla pozornost ČSSD.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT