VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vystoupení indického tanečníka v Bruntále

Bruntál - Není pravidlem, že by do města Bruntálu zavítali často hudebníci nebo umělci až z tak vzdáleného kontinentu, jako je Indie.

23.9.2010
SDÍLEJ:

Indický tanečník Sandeep Bodhanker zavítal do Bruntálu na celé tři týdny, aby zde předvedl své taneční umění. Foto: Vladimír Hradil

Díky občanskému sdružení Společnost Sahadža jóga, které v Bruntále působí již skoro 10 let, přijíždí do našeho města v rámci svého třítýdenního turné po České republice mistr tanečního stylu Kučipudi a ve světě uznávaný tanečník Sandeep Bodhanker. Tento mladý a velice talentovaný umělec vystoupí ve Společenském domě dne 27. 9. v 17.30 hodin právě díky pozvání bruntálského sdružení.

Abychom Sandeepa trochu našemu publiku představili, položili jsme mu pár otázek:

Sandeepe, můžeš nám, prosím, více říci o sobě?

Narodil jsem se 25. února 1985. Moji rodiče říkají, že jsem byl mírným dítětem, milujícím a aktivním chlapcem. Bezproblémový kluk. Mnoho a mnoho lidí mne už jako malého kluka brávalo ven a já jsem nikdy neplakal, namísto toho si užíval.

Učil jsem se v Aksharaabhyasam v Basaru (Basar je klášter Šrí Sarasvati, kde jsou velice malé děti z hinduistických rodin a učí se první abecedě, jedná se o tradici). Protože jsem se narodil do brahmínské rodiny, chodíval jsem denně každé ráno do kláštera Šrí Hanumana vykonat pravidelný obřad uctívání. Své základní vzdělání jsem získal v St. Mary`s High School v Nizamabadu. Další vyšší vzdělání jsem dokončil ve Vasu High School také ve stejnojmenném městě. Strávil jsem dětství s rodiči a mými tanečními učiteli. Spoustu legrace jsem si užil právě s nimi a mým otcem.

Nikdy bych se nestal tanečním umělcem, kdyby můj otec ve mně nerozeznal talent a nepovzbuzoval mě už od dětství. I když můj otec sám není profesionálním umělcem, hraje na harmonium a hrál v několika divadelních rolích během svého studia. Jako milovník umění si přál, aby jeho syn byl právě umělcem. Můj otec mne brával do kina a když jsme se vrátili, pouštěl jsem si hudbu a začal tancovat. Viděl, že mám opravdovou vášeň pro umění a nasměroval mne na klasickou dráhu.

Kde a kdy bylo tvé první představení? Jak ses cítil před svou první show?

Moje první taneční představení bylo na narozeniny indického božstva Šrí Krišny 8. září 1991, které organizoval Sankar Bharathi v Nizamabadu a jmenovalo se „Bala Gokulam”. Bylo mi tenkrát 9 let a jednalo se o dětské představení, kdy jsem měl přečíst a zahrát dvě části ze známého indického eposu Bhagavadgíta. Nejenže jsem obě části přečetl i s pohyby rukou (mudras) a obličejovým vyjádřením, vysvětlil jsem i význam těchto slok. Vzpomínám si na pocit extrémní radosti a vzrušení před a po vystoupení a nikdy nezapomenu na úžasnou podporu mých rodičů a tanečních učitelů.

Co tě inspirovalo zůstat u tak zvláštní profese? Rozhodl jsi se od dětství, že tohle je to, co by jsi chtěl v životě dělat?

Pro mne osobně je láska mého otce pro umění velkou inspirací už od mého dětství a potom také slova mých učitelů, která se pro mne stala inspirací během studia. V povolání učitele mne inspirují studenti z jiných zemí: jejich vlastní odevzdání, touha se učit, láska pro Kučipudi a studium do hloubky. Samotného mne to inspiruje k vyhledávání dalších informací o umění a mohl bych se i více naučit. Moje vášeň a úsilí přinést národní hrdost, bohaté dědictví naší kultury je dalším podnětem, které mi dává sílu účinkovat a činí mne pyšným na moji zemi a kulturu.

Co vyjadřuješ svou prací, tedy tancem?

Indický tanec je mezinárodním jazykem, komunikujícím na témata, týkající se rozvoje lidstva. Snažím se používat tanec jako cestu k budování mostů napříč kulturami, emocemi a osobními hranicemi. Nejenom já, ale také moji studenti tancují pro mír a mezinárodní sjednocení (spojení).

Kolik tanečních stylů znáš? Dosáhl jsi nějakých titulů v těchto tanečních stylech?

Jako student jsem cítil vášeň pro oba styly - jak Kučipudi, tak Bharata Natyam. Studoval jsem oba až k dosažení diplomu (BA). Potom jsem se rozhodl specializovat se na Kučipudi a zakončit studium získáním titulu Phd. Učím se rád o každém tanečním stylu – zvláště tradičním, národním. Ačkoliv jsem studoval tanec velice intenzívně, následuji tvrzení, že nevím nic a pochopil jsem pouze kapku v nekonečném oceánu.

Kolik tanečních realizačních tour jsi doposud udělal a kolik zemí jsi navštívil?

Moje první taneční sólo představení bylo v roce 1991. Od té doby jsem jezdil po Indii, účinkoval v nejrůznějších oblastech, na soutěžích a festivalech ve státech Indie jako i v mnoha nejrůznějších zemích světa. S požehnáním mého duchovního učitele, Šrí Mátadží Nirmala Déví, jsem začal první světovou tour v roce 2008. Začala v lednu ve Velké Británii a zakončil jsem ji v prosinci 2008. Tuto tour jsem pojmenoval „Rytmus života 2008” a také byla organizována v různých zemích na 5 kontinentech. Hlavním důvodem této světové kulturní tour bylo propagovat bohaté dědictví Indie celému světu a dovolit divákům vnímat duchovní podstatu Indie.

Vladimír Hradil

23.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr30 000 Kč

Strojní inženýři technologové, normovači Technolog svařování - specialista TPV. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Stará Ježnická 1, Technolog svařování - specialista TPV, výběrové řízení, Krnovské opravny a strojírny s.r.o., , Krnovské opravny a strojírny s.r.o., stabilní společnost působící na českém a zahraničním trhu, vypisuje výběrové řízení na pozici: technolog svařování - specialista TPV., , Hlavní výrobní program společnosti:, , " Výroba, rekonstrukce, modernizace a opravy osobních a nákladních železničních kolejových vozidel, " Výroba, rekonstrukce a modernizace tramvají, " Strojírenská výroba, , Požadujeme:, , Profil uchazeče:, , " VŠ vzdělání strojního zaměření, " Kvalifikace IWE/EWE výhodou, " Praxe na pozici svářečského dozoru výhodou, " Perfektní znalost čtení výkresové dokumentace, " Uživatelská znalost MS Office, " Základní znalost AJ, příp. NJ, " Fyzická a duševní způsobilost pro řízení motorových vozidel (ŘP sk. B), " Svědomitost, zodpovědnost, flexibilita , " Občanská a trestní bezúhonnost, , Od uchazeče se očekává:, , " Vykonávání činnosti svářečského dozoru ve smyslu norem EN 14731, EN 15085 a ISO 3834-2, " Zpracování technologických postupů pro výrobu a opravy svařenců, " Dobré schopnosti operativního řešení výrobních problémů, " Tvorba WPS, WPQR a další dokumentace spojené s procesem svařování, " Posuzování obchodních případů, komunikace se zákazníky, sledování platné legislativy, " Součinnost při výběru nových výrobních zařízení a produktů pro oblast svařování, " Spolupráce s ostatními pracovníky na plynulém chodu výrobního procesu a jeho optimalizace, , Nabízíme:, , " Plný pracovní úvazek, " Zajímavou a rozmanitou práci v perspektivní společnosti, " Možnost seberealizace, profesního růstu a dalšího vzdělávání, " Týden dovolené nad rámec zákona, " Odpovídající finanční ohodnocení, , Jiné sdělení:, , Žádosti o zařazení do výběrového řízení s profesním životopisem zasílejte na e-mail: valcisova@kos.cz , do 15. 3. 2018., , Místo výkonu práce: Krnov, Internetové stránky společnosti: www.kos.cz, , Z : 23.2.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik26 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači Technolog povrchových úprav a lepení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Krnovské opravny a strojírny s.r.o., stabilní společnost působící na českém a zahraničním trhu, vypisuje výběrové řízení na pozici technolog povrchových úprav a lepení., , Hlavní výrobní program společnosti:, , " Výroba, rekonstrukce, modernizace a opravy osobních a nákladních železničních kolejových vozidel, " Výroba, rekonstrukce a modernizace tramvají, " Strojírenská výroba, , Požadujeme:, , Profil uchazeče:, , " VŠ/SŠ vzdělání - korozní inženýrství nebo organická chemie, " Praxe na pozici technologa povrchových úprav výhodou , " Perfektní znalost čtení výkresové dokumentace, " NJ, příp. AJ na komunikativní úrovni výhodou, " Znalost práce s PC, MS Office, " Komunikativní a koordinační dovednosti, " Občanská a trestní bezúhonnost, " Fyzická a duševní způsobilost pro řízení motorových vozidel (ŘP sk. B), " Zodpovědnost, samostatnost, flexibilita, , Od uchazeče se očekává:, , " Zpracování technologických postupů pro povrchové úpravy a lepení ŽKV, " Nastudování předpisů pro opravy ŽKV, " Spolupráce s ostatními technology na plynulém chodu výrobního procesu a jeho optimalizace, " Zpracovávání podkladů poptávkových řízení, vč. veřejných zakázek, , , Nabízíme:, , " Plný pracovní úvazek, " Zajímavou a zodpovědnou práci v perspektivní společnosti, " Odpovídající finanční ohodnocení, " Možnost seberealizace, profesního růstu a dalšího vzdělávání, , Jiné sdělení:, , Žádosti o zařazení do výběrového řízení s profesním životopisem zasílejte na e-mail: valcisova@kos.cz do 15.3.2018., Místo výkonu práce: Krnov, Internetové stránky společnosti: www.kos.cz, , , Z : 1.2.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409.

539490 - Provozní zámečníci, údržbáři Elektrikář - údržbář.17 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Elektrikář - údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Červený dvůr 35, Požadujeme SOU/SŠ elektrotechnického zaměření, osvědčení dle vyhlášky 50/1978 § 6, pečlivost, odpovědnost, samostatnost., 5 dnů volna navíc, dotované stravování, příspěvek na penzijní pojištění, Zasílat životopis na e - mail : recepce@sticz.cz, Z : 8.6.2017 A : 27.7.2017 A : 4.10.2017. Pracoviště: S.t.i. cz s. r. o., Červený dvůr, č.p. 1129, 794 01 Krnov 1. Informace: Pracovník recepce, +420 554 684 011.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství13 000 Kč

Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti Pomocný lesní dělník při čištění lesa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : lesy na Jesenicku, práce v lese - čištění lesa, ožínání, nutný je ŘP sk. B, hlásit se na tel. č. 732 644 201 a domluvit si schůzku., Z : 16.2.2018. Pracoviště: Michaela medveďová - pracoviště, 793 84 Janov u Krnova. Informace: Karel Rakovský, +420 732 644 201.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do Vrbna pod Pradědem budou od soboty 10. 2. vypravovány olympijské vlaky, na které naváže bezplatná autobusová doprava do Malé Morávky. V sobotu 24. února tam pojede z Ostravy přímý vlak.

Krnovští radní nedali spolku peníze na mimořádný vlak

Sníh, vítr a volný prostor bez překážek jsou pro snowkiting ideální.
19

Meteorologové varují: Budou silnější mrazy. Teplota může klesnout i pod minus 30

Olympijský festival v Ostravě i na horách jde do finále

XXIII. zimní olympijské hry jdou do finále a s nimi i dění v Olympijském festivalu v Ostravě. Hned v sobotu ráno se další zlatou medailí fantasticky zapsala do historie sportu neuvěřitelná Ester Ledecká.

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká, 22letá česká reprezentantka, získala na zimních hrách v Pchjongčchangu své druhé zlato. Po šokujícím prvním místu ze super-G pro ni byla zlatá i druhá jihokorejská sobota. V paralelním obřím slalomu snowboardistek s přehledem porazila všechny své soupeřky a zařadila se mezi české olympijské legendy Věru Čáslavskou nebo Emila Zátopka.

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 23. února 2018.

Dara Kuźmic: Vnímám fotografii jako klenot

Fotografka Dara Kuźmic miluje například černobílou fotografii, detail a emoce. Fotografických ateliérů se v Třinci nachází několik. Takovou popularitu a především ohlas, jako fotografka Dara Kuźmic, má jen málokdo.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT