„Pro Krnov jsou typické zahrádkářské osady, které soustřeďují ušlechtilé zájmy a přispívají i k výživě obyvatel. Ve městě pracují organizace Českého svazu ovocnářů a zahrádkářů,“ zaznamenal krnovský kronikář v šedesátých letech. Od těch dob zahrádkáři ve svých koloniích navázali celoživotní sousedské vztahy a vytvořili specifickou sociální komunitu.

Dnes už je sice ovoce a zeleniny na trhu dostatek, ale místní zahrádkáři jsou stále hrdí na vlastnoruční výpěstky a rádi se svou úrodou pochlubí na výstavě nebo v soutěži. „Kdo uvažuje o nákupu ovocných stromů, měl by si nejdřív zajít na zahrádkářskou výstavu.

Kde jinde uvidíte pohromadě třeba sto různých odrůd jablek? V katalogu zásilkových zahradnictví bývají fotky jablek, hrušek nebo švestek počítačově vylepšené nebo tam nafotí krásné plody, ale už vám neprozradí, že do té krásy dozrávají jen v teplých nížinách.

Na naší výstavě uvidíte realitu: jaké ovoce dozrává v našich podhorských podmínkách na severu, uvedl průvodce krnovskou zahrádkářskou výstavou Ladislav Šupina.

Zatímco v minulosti krnovští zahrádkáři na svých výstavách nadávali na jarní mrazíky, na špačky, na slimáky, na mšice nebo na zloděje česneku, letos byl pro ně obzvlášť smutným tématem obchvat Krnova. Někteří vyhlášení zahrádkáři z kolonií kolem řeky Opavice naposledy vystavili prvotřídní ovoce ze stromů, které dnes už jsou pokácené.

Novinka: jablka, která jsou červená i zevnitř

Mrazíky v době květu způsobily krnovským zahrádkářům takové škody, že na své výstavě letos tradiční soutěž Jablko roku raději ani nevyhlásili.

Přesto na výstavě ovoce bylo co obdivovat. Novinkou jsou například atraktivní červenomasá jablka. Jde o první úrodu z jabloní, které se jako senzace prodávaly o pár stokorun dráž než stromky běžných odrůd.

Na výstavě v sále krnovské restaurace Pod Věží se zahrádkářka Kinová pochlubila švýcarskou odrůdou jablek Redlove era. Červená jablka jsou rudá i uvnitř a po rozkrojení z nich odkapává krvavá šťáva. Chutnají stejně jako běžná jablka, ale svou barevností vyniknou v ovocných lahůdkách a červené křížaly jsou originální vánoční dekorace.

Mošt z krvavých jablek prý má blahodárné účinky, protože obsahuje několikanásobně větší množství antioxidantů než běžné odrůdy. Jde o antioxidanty vázané na červené barvivo, které je u běžných jablek jen ve slupce, ale u červenomasých v celém objemu. Kromě zmíněného švýcarského Redlove era se v našich podmínkách začíná pěstovat také německá červenomasá odrůda Baya Marisa.

Výstava kromě novinek připomíná i staré téměř zapomenuté odrůdy. „Z naší osady pod Cvilínem tu vystavuje staré odrůdy například pan Petropulos. Z jabloní je to třeba jadernička. Spousta lidí dnes už ani neví, jak vypadá kdoule,“ uvedl průvodce výstavou Ladislav Šupina.