Zároveň se připravují další projekty na výstavbu bytových domů v centru Ostravy, v menších městech i v některých podbeskydských obcích, takže počet nových bytů dále poroste. Na rozvoji bytové výstavby v regionu se podle odborníků podílí kromě příchodu nových investorů v čele s automobilkou Hyundai také další faktory.

"Především je to stabilizace hospodářské situace v regionu, který začíná být perspektivní. Developeři se tedy pouštějí do svých projektů, které se připravovaly již delší dobu. Nemalou roli hraje v aktuálním růstu také honba termínů v souvislosti s plánovaným zvýšením DPH," řekl předseda moravskoslezského Svazu podnikatelů ve stavebnictví Pavel Ševčík.

Nejvíce se na rozmachu výstavby bytů podílely projekty developerů, kteří začínají stavět větší bytové domy (nárůst o 47 procent) a aktivity lidí, již rozestavěli vlastní rodinné domy (27 procent). Mnohem méně se naopak začalo stavět přístaveb nebo bytů v domech s pečovatelskou službou. Za první tři čtvrtletí se v kraji dokončila výstavba 1109 bytů, což znamená meziroční nárůst o 12,5 procenta.

Ze statistických údajů je patrné, že na sever Moravy nyní přichází stavební boom z jiných částí republiky. V Moravskoslezském kraji roste počet zahájených bytů rychleji než množství dokončených. Naopak v Česku se do září dokončilo zhruba o třetinu více bytů než loni, avšak počet nově zahájených staveb bytů se snížil o 0,3 procenta.