Recesistický Silvestrovský pekáč se letos pro nedostatek sněhu nekonal. Obrovský zájem byl o pokus zimního zdolání hradu Fürstenwalde. Přišlo nebo dojelo na kole na tři sta turistů. Předseda pořádajícího spolku Karel Michalus promluvil o historii hradu a pak už se šlo do kopce. Třetinu přítomných přitom tvořily děti, nechyběly dokonce ani maminky s kočárky.

„Koš plný cukrovinek jsme pod hradem rychle dětem rozdali, stejně tak rychle zmizelo v našich žaludcích padesát litrů čaje," řekl Michalus. Dospělí si čaj mohli vylepšit rumem. Nahoře čekalo na příchozí sedm stylově oděných Jesenických měsíčků. „Ostatní měli určitě práci jinde v Jeseníkách," pokračoval Michalus.

To už se blížili zadní cestou do kostýmů odění vrbenští recesisté na velocipédech. Šlo o cyklisty Jiřího Housky 406 z Vrbna pod Pradědem. Kdo vyšel pod Fürstenwalde, nelitoval. A byly tu i známé osobnosti, ať už šlo o andělskohorského starostu Dušana Vavříka, ludvíkovskou starostku Danu Selingerovou, místostarostku Karlovic Kareřinu Kočí či obzvláště vzácnou návštěvu, sólistku Národního divadla moravskoslezského Simonu Mrázovou.

„Ta se postavila na pařez a zazpívala. Nejprve nastalo hrobové ticho, poté se ozval hřmotný potlesk," uvedl Michalus.

U hradu byla připravena lesní hospoda, ohniště a také hromada silvestrovských pohlednic nejen s kalendářem, ale i s gratulací do nového roku. Nechybělo pamětní razítko u příležitosti prvního silvestrovského výšlapu na hrad Fürstenwalde. To si nenechali ujít turisté z Karlovy Studánky.

„Bylo to kouzelné rozloučení se starým rokem, všichni jsme nadšeni. 
V prosinci půjdeme zase," plánoval předseda.

Zajímavosti z výšlapu na hrad Fürstenwalde>> vysoká účast na silvestrovském výšlapu na Zámeckou horu a hrad Fürstenwalde
>> překvapil výšlap s koly cyklistů Jiřího Housky 406 z Vrbna
>> každý účastník převzal silvestrovskou pohlednici s příležitostným pamětním razítkem
>> občerstvení v lesní hospodě
>> nejmladší účastníci zdolali vrchol v kočárku, dorazilo mnoho rekreantů jesenických chat a penzionů
>> lesem zazněla píseň Měsíčku na nebi hlubokém v podání operní pěvkyně státního divadla v Ostravě Simony Mrázové
>> aktivní účastí akci podpořilo i občanské sdružení Pro Vrbno
>> sedm Jesenických měsíčků u ohně rozdávalo čerstvé jahody a cukrovinky dětem