„Jan na protest proti přizpůsobování se ztrátě svobody i suverenity pod pásy ruských tanků obětoval to nejcennější. A já jsem si nikdy nepomyslel, že by se to ještě někdy mohlo ve Evropě opakovat…,“ říká ostravský autor knihy o jeho osudu Oldřich Šuleř mladší s tím, že na Ukrajině zase začali umírat nevinní lidé při obraně státnosti kvůli stejnému agresorovi, Rusku.

„Pošlapává mezinárodní právo a dopouští se zločinů proti lidskosti. Dnes už víme, k čemu vede lhostejnost, licoměrnost a pokrytectví. Nedovolme proto našim politikům, aby na to zapomněli, ustoupili, nechali se zastrašit, přizpůsobili se nebo to dokonce podporovali,“ nechal se slyšet Šuleř.

Zastavení sovětského tanku krumpáčem či kamenování choti soudruha velitele, k těmto příběhům v díle Oldřicha Šuleře jsou i působivé ilustrace.
Na ruský tank krumpáčem a další vzpomínky Ostraváka v knize o vojně "za komančů"

Jeho rodina ostatně doplatila v 60. a 70. letech na příjezd ruských tanků a okupaci persekucemi. Veřejnosti vzkázal: „Dnes jsem Ukrajinec!“

Vzpomínky pamětníka

V publikaci nazvané V očích měli plameny vzpomněl smrt Zajíce z pohledu jednapadesát let mlčícího pamětníka (spolužáka této živé pochodně ze šumperské průmyslovky i jediného přímého účastníka upálení) Jana Nykla z beskydské osady Janovice – Bystré. Do světa se taky dostala některá fakta poprvé. 

SPISOVATEL Oldřich Šuleř s rukopisem své knihy a jeho hlavní zdroj, pamětník Jan Nykl.
Lidé sami rozhodli: Nové čtení o upáleném Janu Zajícovi chtějí!

Deník před dvěma lety získal exkluzivní zpověď Jana Nykla, který při příležitosti letošního výročí kamarádova činu v roce 2020 vystoupil na veřejnosti. „Jane, vstávej, jedu se upálit!“ vzpomínal Nykl na ráno 25. února 1969.

Večer předtím oslavil teprve šestnácté narozeniny a uvedenými slovy ho budil o tři roky starší kamarád a spolužák ze šumperské železniční průmyslovky Jan Zajíc. Prý stejný „průserář“ jako Nykl, jenomže s daleko lepším školním prospěchem i renomé.

Pohřeb druhé lidské pochodně ve Vítkově, v davu je také Jan Nykl, označený šipkou.
Pamětník promluvil, doprovázel jsem Jana Zajíce na jeho upálení

„Honza si to nechával celých jednapadesát let pro sebe. Vedla ho k tomu marná snaha odradit staršího kamaráda od zoufalého činu, obviňování, že mu v upálení nezabránil, stíhání pro napomáhání k sebevraždě, nátlak tajné politické policie…“ uvedl už před vydáním knihy Šuleř. Jan Nykl byl v únoru devětašedesátého roku jediným přímým účastníkem Zajícova činu - VÍCE ZDE.