Řezbář František Nedomlel z Bruntálu se dal hned zrána do práce na varhanách a včelím úlu, přitom se těšil na večerní oslavu. Vždyť právě 22. února před pětadvaceti lety spojil navždy svůj osud s manželkou Evou. Manželům ale osud oslavu nedopřál.

Eva Nedomlelová je bruntálskou radní, a právě 22. února radní v Bruntále rokovali. Když se řezbářova manželka vracela z radnice domů, vyděsili ji, přepadli a okradli o veškerý majetek dva lupiči. „Už jsem se na ženu těšil. Namísto příchodu ale volala od známých, že ji přepadli dva parchanti a ukradli jí kabelku. Přikvačili k ní nenápadně zezadu, museli si ji snad předem vyhlédnout a sledovat,“ popsal situaci řezbář František Nedomlel.

Eva Nedomlelová přišla o všechny doklady i platební karty. Celý následující den strávila na úřadech a v bance. Přišla o peníze a mobilní telefon. Nedomlelová je také ředitelkou největší bruntálské školy, která má tento týden prázdniny, proto si na vyřizování ukradených dokladů našla čas. „Ženě jsem říkal, ať je ráda, že ji ještě nezmlátili. Kabelku, tu lze ještě oželet,“ uvažoval František Nedomlel, který kvůli zločincům přišel spolu se ženou o možnost oslav čtvrtstoletí svazku manželského.

Ráno začalo v dílně mile

Nebýt přepadení manželky, byl by to pro řezbáře hezký den. Ten den současně pracoval hned na dvou dílech. Vyráběl okrasné řezby pro varhany, nově vznikající ve firmě VARFI bratří Keclíků z Brantic–Radimi na Krnovsku. Varhany s neobarokními řezbami jsou určené pro Poutní kostel Navštívení Panny Marie v Obyčtově na Vysočině. Kostel je zajímavý především tím, že ho projektoval ve tvaru želvy známý stavitel Jan Blažej Santini-Aichl.

„Vytvářím prolamované řezby na speciálním bubnu, který se otáčí na ocelovém kloubu. Je to můj vlastní vynález, abych se díky kulovému čepu dostal ke každičkému kousku dřeva,“ uvedl František Nedomlel. Vynález od něj odkoukali i další kamarádi, řezbáři. „Říkám tomu pracovně řezbářský stojánek. O patentování jsem neuvažoval, na to nemám peníze. Už jsem si takové klouby vytvořil ve třech velikostech, na vše jsem připraven,“ sdělil Nedomlel.

Vedle varhan vyřezává úl

Řezbář žije nyní nejen okrasnými řezbami z lipového dřeva pro varhany do Obyčtova. Také pracuje na téměř dvoumetrovém včelařském klátu. Maxi včelí obydlí hodlá řezbář vylepšit okrasnými prvky. „Uprostřed je včelí královna s korunkou na hlavě, kterou zleva a zprava sledují včelí dělnice,“ popsal motiv Nedomlel.

Se včelaři je řezbář jedna ruka, často pracuje například pro Jana Kolomého ze Starého Města u Bruntálu. U Kolomého domu nechal Nedomlel vyrůst sochu Praděda v téměř životní velikosti, včelích úlů vyrobil pro včelaře nespočetně.

I na aktivního řezbáře k večeru padla únava. „Ráno to ještě vypadalo, že den bude až skoro nudný. Realita však mě a mou manželku z případné letargie záhy vyvedla. I takové chvíle v životě člověka někdy nastanou,“ zhodnotil hektický den řezbář.