Věnce nebo květiny lze zakoupit v několika místních obchodech nebo na stáncích pouličních prodejců. „Zákazníci mají na výběr ze širokého sortimentu základních věnců. Ty si můžou samozřejmě dozdobit dle vlastní fantazie," řekla zaměstnankyně bruntálského obchodu Květiny u kostela Jana Navrátilová.

Přírodní nebo umělý

Nejdůležitější je začít od základu. Je třeba si předem určit, jak velký má být věnec a zda bude z přírodních nebo z umělých materiálů.

„Nejdříve si zákazník vybere nějaký základ. Na ten se použije přírodnina jako je túje, dejme tomu nějaké jehličí, mahónie a tak," prozradila Jana Navrátilová. Pro přírodní věnec je nejlepší základ slaměný. Pro umělý věnec pak základ z polystyrénu.

V posledních letech dávají zákazníci přednost přírodnině. Starší zákazníci upřednostňují spíše umělé a hodně barevné dekorace, zatímco mladí používají barev méně a hlavně chtějí vše přírodní.

Když je základ věnce vybrán, přicházejí na řadu ostatní suroviny. Pro samotné zapichování surovin do základu věnce se fantazii meze nekladou. Chvojí, větve jehličnanů, svazky dubového listí, větve se šiškami nebo třeba sušené květiny nebo traviny.

„Do slaměného věnce se zešikma zapichují třeba začištěné konce větviček. Udržuje to krásně tvar. Stačí pak jen přizdobit nějakou zelení. Z jehličnanů místní nejvíce používají klasický nebo stříbrný smrk, borovice má dlouhé jehličí a používá se velice málo, spíše jen jako doplněk," pokračovala Jana Navrátilová.

Zbývá věnec už jen dozdobit. „Máme věci, které jsou z přírodních materiálů, různé květiny, plody, nebo jsou tady dekorace, které jsou umělé a plastové. Je tady nepřeberné množství materiálů, barev, sušených plodů," ukazuje Jana Navrátilová na police plné sušených jablek, umělých malých dýní, sušených rostlin a v neposlední řadě šišek.

Výroba na přání

Výhodou slaměných základů je, že se zapichované větvičky a ozdoby nemusejí lepit ani drátovat. Vše drží tvar a zůstává na svém místě.

Každý, kdo si chce vyrobit přírodní věnec, by měl také pamatovat na to, že není potřeba kupovat ten největší průměr základu. Zapichované chvojí a větvičky objem znatelně zvětší. Stačí tak nakoupit základ věnce s průměrem středně velkým.

Když si však na výrobu netroufnete, stačí přijít do prodejny květin a věnec si podle svých představ nechat vyrobit na míru. „Všechno se odvíjí od přání zákazníků. Jsme schopní vyhovět jakémukoli požadavku. Zatím jsme neměli žádný požadavek, který by nešel splnit. Domluvíme se, z jakého materiálu kdo co chce, co tam chce mít. My už přibližně víme, co který zákazník chce," doplnila Jana Navrátilová.

MARTIN HON