Mezi Krnovem a Městem Albrechticemi leží obec Opavice. Německé jméno Opavice je Tropplowitz.

Stejně se jmenoval vynálezce krému Nivea Oskar Troplowitz. Zatímco dnešním obyvatelům Opavice jméno Oskar Troplowitz už nic neříká, v Polsku ve Vratislavi byla v srpnu zahájena výstava Troplowitz a Nivea.

Výstava se nachází v synagoze, protože vynálezce krému Nivea pocházel z významné židovské rodiny, která žila v Opavici neboli v Tropplowitz. Předci vynálezce krému Nivea se usídlili v obci, kterou řeka Opavice dělí na pruskou (polskou) Opawici a rakouskou (českou) Opavici.

Zámek ve Velkých Heralticích.
Z historie regionu: Heraltický zámek patří na Opavsku k těm nejvýznamnějším

Kolem roku 1870 se rodina Troplowitzových přestěhovala z Opavice právě do Vratislavi. Proto si ji Poláci připomínají výstavou ve vratislavské synagoze. Ve Vratislavi Oskar Troplowitz studoval farmacii, ale studia nedokončil. Zběhl na filozofickou fakultu do Heidelbergu. Na naléhání rodiny, aby se věnoval i něčemu praktickému, se od filozofování vrátil k farmacii v lékárně svého strýce v Poznani.

V roce 1890 díky finanční pomoci rodiny Oskar Troplowitz získal krachující farmaceutickou firmu Beiersdorf v Hamburku a rozhodl se, že v ní bude vyvíjet vlastní produkty.

Jeho prvním vynálezem byla zubní pasta Pebeco, se kterou uspěl na americkém trhu. Jeho vynález náplasti na tělo nám pod názvem leukoplast slouží dodnes. Pak vynalezl líčidlo v po- době vysunovací tyčinky Labello.

SNĚHOBÍLÝ KRÉM

Skutečný majstrštyk se mu podařil až roku 1911. Dal se dohromady s chemikem Isaakem Lifschützem a dermakologem Paulem Unnou a společně představili univerzální krém Nivea.

Nejdřív ale bylo nutné vyřešit, jak lze spojit vodu a olej do nějaké stabilní báze, například emulze nebo krému. Podařilo se to díky Lifschützově patentu na emulgátor eucerit, jehož základem je lanolínový alkohol vyrobený z ovčí vlny.

Předposlední týden v srpnu 2019 byly lesy na Valašsku plné hub. V Beskydech bylo také plno křemenáčů.
Nosí plné košíky, v lese se ovšem neumí chovat

Svému produktu dali vynálezci a vývojáři název Nivea, což v latině znamená sněhobílý. Pocity jemné konzistence a chladivého účinku byly tak příjemné, že složení dnešního krému Nivea je prakticky stejné jako v roce 1911.

Oskar Troplowitz zesnul osm let po svém slavném vynálezu na mozkovou mrtvici. Je pochovaný v Hamburku. Tam má dodnes své sídlo společnost Beiersdorf, která řídí prodej Nivei ve 200 zemích po celém světě. V synagoze ve Vratislavi můžeme obdivovat desítky starožitných obalů, plakátů a letáků se značkou Nivea i dalšími produkty firmy Beiersdorf. Také se zde dozvíte o dalších osudech jedné rodiny z Opavice Opawice -Tropplowitz.

Nivea dnes:

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube