Přestože jsem já sama z tisku i televize mnohokrát slyšela a nutnosti výměny řidičského průkazu do konce letošního roku, přiznám se, že jsem tomu nevěnovala příliš pozornosti. Spíš náhodou než cíleně jsem se minulý týden podívala na datum svého řidičského průkazu a zarazila jsem se. Mám vlastně ještě platný řidičský průkaz?

„Výměna se vztahuje na všechny řidičské průkazy, které byly vydané od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004. Pokud se jedná o výměnu řidičského průkazu, které spadají do režimu povinné výměny, tak tato výměna je zdarma. Nepožádá-li si řidič o výměnu dokladu do 31. prosince 2013, bude muset po tomto datu za výměnu zaplatit správní poplatek 50 korun," řekl vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství města Krnova Miroslav Mohyla.

V současnosti zbývá k výměně 2.260 kusů průkazů v Krnově, 2.170 kusů v Bruntále a 960 řidičských průkazů v Rýmařově. V současné chvíli si končící řidičské průkazy vyměnilo pouze něco málo kolem 30 procent řidičů. Téměř sedmdesát procent řidičů jezdí s dokladem, který byl vydán od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004.

Výměna pouze do konce roku

Nestihnete-li si do posledního dne letošního roku tento průkaz vyměnit, mohou vás potkat na silnici nepříjemnosti. Pokud vás zastaví při silniční kontrole Policie ČR, musíte vždy předložit platný řidičský průkaz.

„Zákonná lhůta pro vydání či výměnu nového řidičského oprávnění je do 20 dnů od podání žádosti. Od 1. ledna 2014 musí mít daný řidič při sobě platný doklad. V opačném případě se při silniční kontrole vystavuje riziku pokuty do výše 2 500 korun," dodal Miroslav Mohyla.

Velký pozor si dejte na termín podání žádosti o výměnu dokladu. Pokud si podáte žádost 30. prosince 2013 a třeba za deset dnů vás zastaví policie, máte problém. Za volantem jste neměl co dělat, protože nemáte k dispozici platný řidičský průkaz. V tu chvíli se dopustíte přestupku.

Žádost o vydání nového řidičského průkazu se podává přímo na přepážce odboru dopravy. V Krnově naleznete kancelář odboru na Vodní ulici. K žádosti se předkládá platný občanský průkaz, stávající řidičský průkaz a průkazová fotografie. Tuto fotografii si žadatel musí donést s sebou. Na úřadě v Krnově se focení provádí pouze u osobních dokladů typu OP nebo pas.

K výměně řidičské průkazů zbývá do 31. prosince 2013:
Krnov - 2 260 kusů, což je 70 procent
Bruntál - 2 170 kusů, což je 68 procent
Rýmařov - 960 kusů, což je 69 procent

Anna Dohnalová