Od 8 do 16 hodin bude na náměstí probíhat akce „Poznej svůj domov“. Průvodci v dobových kostýmech pozvou zájemce do historie Města Albrechtic. Specialistka na historickou gastronomii Kristina Šemberová prozradí, jak se stravovali naši předci. Nebude chybět ani ochutnávka a kuchařka prvorepublikových receptů.

Kolona veteránů v sobotu potěšila také pacienty v krnovské nemocnici. Obdivovali ji také na mnoha dalších místech bruntálského okresu.
Kolona veteránů projela Jeseníky i nemocnicí

Kristina Šemberová se už během studií na Karlově univerzitě specializovala na každodenní život za časů první republiky. Základem rodinného štěstí tehdy bylo společné stolování. K jídlu patřilo pročítání denního tisku, diskuse při cikorkové kávě a křehké pečivo na talířku s Masarykovým portrétem.

Při studiu gastronomie z let 1918 až 1938 Kristina Šemberová objevila tak zajímavé recepty, že se z badatelny přesunula k troubě a k plotně. Výsledkem jsou znovuzrozené recepty, které představila v knize Sladká první republika.

„Kristina Šemberová a její projekt retrovaření bude zájemcům k dispozici na náměstí po celý den. Chystáme tři vstupy v 11, 14 a 15.30 hodin. Zájemci mohou ochutnat linecký koláč nebo tradiční bábovky. Nebo si pořídit kuchařku s podpisem autorky. Připravili jsme také různé soutěže typu zkus najít budovu ze staré fotografie a vyfotit se u ní. Je to program zaměřený na školáky i pro dospělé zájemce o poznání historie Města Albrechtic," uvedla za organizátory Alena Křištofová z Českého svazu ochránců přírody ČSOP.