Na redakci krnovského Deníku se obrátil muž z Krnova, který letos odcestoval za prací do Anglie, ale postupně přišel o veškeré iluze. Naletěl podvodníkům. Ti v Anglii dosud zadržují dva jeho kamarády, proto zatím nemůže zveřejnit své jméno.

Do podobné situace se může dostat každý, kdo uvěří výhodným nabídkám. „Chtěl bych své zkušenosti předat všem, kteří uvažují o cestě za prací do Anglie, ale neumějí anglicky a nikoho tam neznají. Hlavně ať se nespoléhají na nikoho, kdo jim nabídne jakoby nezištnou pomoc, ať nikdy nedávají z ruky doklady, a nejlépe ať si váží toho, co mají doma a zůstanou tam,, kde to znají a domluví se,“ vyprávěl muž z Krnova, který vyrazil za prací začátkem února společně s dvěma kamarády.

Nabídka na práci v Anglii vypadala až podezřele lákavě. Za jednoduchou nekvalifikovanou práci ve skladech měli slíbeno, že si vydělají až 250 liber týdně, strava a ubytování bude gratis a cestu autobusem jim zaplatí zprostředkovatel, který je pozval.

Sbíral nedopalky cigaret

Mladí muži nechali v Krnově a v Opavě své rodiny a vyrazili do malého městečka poblíž Birminghamu s iluzí, že je zde čeká legální práce.

„Doklady jsme jim odevzdali hned po příjezdu dobrovolně s tím, že za nás vyřídí přihlášení k pobytu a pojištění. Namísto skutečné práce s námi ale začali objíždět job centra a úřady a vyřizovat něco, čemu jsme nerozuměli. Až později nám došlo, že si na naše jména a doklady vyřídili nějaké sociální dávky nebo podporu. Občas jsme sice dostali nějakou práci, třeba umývat okna nebo něco dělat na zahradě, ale peníze inkasoval ten, co jezdil s námi a my jsme neviděli ani libru,“ popsal své trpké zkušenosti Krnovan.

Většinu času trávili v jedné malé místnosti. Výjimečně jim bylo dovoleno zajít do parku nasbírat si nedopalky cigaret, ale s tím, že se s nikým nesmí dát do řeči a musí se vrátit přesně v určenou dobu.

O peníze prakticky nepřišel

„Museli jsme třeba řešit, jak to budeme dělat, když nám nedali ani toaletní papír. Jídlo bylo odporné a bylo ho málo, takže jsem tam za dva měsíce zhubnul přes třicet kilo. Za to, že jsem se dostal domů, vděčím manželce, která tušila, že něco se mnou není v pořádku a začala je bombardovat telefonáty. Jen díky ní se mi podařilo vrátit, ale kamarádi tam museli zůstat. Slíbili, že jim doklady vrátí do dvou týdnů,“ popsal svou trpkou zkušenost mladý muž.

Vzhledem k tomu, že zprostředkovatel, který skupinu vylákal do Anglie, skutečně zaplatil jízdenku a aspoň mizerné ubytování, nebyla finanční ztráta z tohoto dobrodružství nijak hrozná.

„O žádné peníze jsem v podstatě nepřišel. Přišel jsem jen o dva měsíce života a o iluze, že cesta do zahraničí je způsob, jak si poctivě vydělat. Bohužel existují také zprostředkovatelé podvodníci, kteří si nechají od své oběti ještě zaplatit. Nepřál bych nikomu, aby zažil ten pocit bezmoci, když se ocitne v cizině, kde se nedomluví, odkázaný na všeho schopné darebáky,“ dodal Krnovan.