Uživatelé e–mailové pošty dostávají gratulace k výhře, přestože se nikdy nepřihlásili do žádné soutěže. V nevyžádaném e-mailu, který většinou nezadrží ani antispamový program, oslovuje občany špatnou češtinou z automatického překladu firma BMW international company UK.

„Gratulujeme, vyhráli jste vůz BMW X5. Všech deset vítězných e-mailových adres bylo náhodně vybráno z 2 500 000 z mezinárodních e-mailů z Kanady, Asie, Evropy, Středního východu, Afriky a Oceánie jako součást našeho programu. V důsledku toho vám bylo uděleno BMW X5, které vám bude dodáno z regionální pobočky ve Velké Británii.Váš vůz BMW X5 je nyní uložen u bezpečné Courier firmy tady v Londýně a je pojištěn na vaše jméno. Vzhledem k tomu vás žádáme o poskytnutí vašich informací, aby vaše tvrzení byla zpracována a zabránilo se tak neoprávněným nárokům účastníků, stejně jako v minulosti,“ říká mail z Londýna podepsaný doktorkou Zhessikou Rice.

V mailu jsou konkrétně uvedeny technické parametry vyhraného stříbrného BMW s automatickou převodovkou a je k němu přiložen dotazník na vyplnění osobních údajů.

Bez opravené češtiny píše Zhessika Rice doslova: „Musíte poskytnout tyto informace co nejrychleji, tak aby byl může začít s vyřizováním vaší cenu. Mějte prosím na paměti, že všechny ceny, musí být uplatněn nejpozději do 30. prosince 2009. Jakékoli nároky, které tak dosud neučinily, budou vráceny zpět do úřadu jako nevybral. Všichni členové mezinárodní ústředí BMW UK díky vám za účast v naší mezinárodní propagaci Award.“

Pravost e-mailu si můžete ověřit

Policie ČR důrazně varuje „šťastné výherce“, aby autorům tohoto podvodného mailu neposkytovali své osobní údaje. Pro koho není dostatečným varováním, že vyhrál BMW, aniž by se přihlásil do nějaké soutěže, a neodradí ho ani pochybná úroveň textu, může si pravost mailu ověřit v zákaznickém servisu na české pobočce firmy BMW.

„Jde o falešný e–mail, se kterým naše evropská zastoupení BMW v jednotlivých zemích nemají nic společného. Tímto dochází k poškozování značky BMW, takže tento podnět předáváme dál na zastoupení BMW v ČR. Je samozřejmě správné na inkriminovaný e–mail neodpovídat, neboť dotyčného autora zajímají pouze vaše osobní data,“ komentoval mail Bohumil Kebza ze zákaznického servisu firmy BMW.

Nesdělujte své osobní údaje komukoliv na potkáni

„Lidé musí být opatrní při sdělování údajů osobního charakteru. Radíme jim, aby se nenechali nalákat vidinou velké výhry, různých bonusů a dárků. Rozhodně by neměli poskytovat přes internet nebo e-mail své osobní údaje typu datum narození, rodné číslo, číslo občanského průkazu nebo bankovní informace, například číslo kreditní karty,"uvedla policejní mluvčí Pavla Tušková.

Podle ní je vhodné, aby lidéneposílali větší finanční částky do zahraničí, pokud osobně neznají příjemce peněz, a to ani na bankovní účty.

„Tyto účty mohou být totiž založeny na odcizené doklady, a i když se převod na účet jeví důvěryhodný a zpětně dohledatelný, nemusí to být vždy pravda. Je rovněž vhodné ověřovat si identitu pomocí serverů Whois, které nám mohou říci, z jakých zemí jsou e-maily zasílány,“ doplnila policejní mluvčí Pavla Tušková.