Vloni v polovině roku vzniklo Infocentrum a Muzeum turistických známek v Janovicích u Rýmařova s názvem Jižní brána do Hrubého Jeseníku. Jesenické infocentrum je součástí westernového areálu v Janovicích u Rýmařova. Infocentrum provozují stejní lidé, kteří vyrábějí v obci oblíbené turistické známky.

Proto je součástí janovického „Íčka" muzeum turistických známek. A těch známek jsou tisíce.

„Infocentrum a Muzeum turistických známek v Janovicích u Rýmařova s názvem Jižní brána do Hrubého Jeseníku jsme otevřeli 28. června 2014. Sběratelé si mohou prohlédnout komplet sbírku turistických známek, dokoupit scházející známky do sbírky," řekl jeden ze zakladatelů Ladislav Šín.

Jak doplnil, v areálu se nalézá jediné veřejné sociální zařízení široko daleko.

Přístřešky nejsou chatky

I Infocentru můžete na pracovnice hovořit česky, polsky, slovensky i anglicky. Nač se turisté a lidé nejvíc ptají? „Zajímají se, jak funguje sběratelský systém turistických známek. Na okolí města Rýmařova a co lze tady v okolí vidět," uvedla vedoucí centra Michaela Erbenová.

Vzpomenou si na nějaký nejkurióznější dotaz, s nímž žadatelé centrum navštívili? „Zda, jsou přístřeší turistických známek brány také jako chatky ubytování," uvedla pracovnice.

Rýmařovsko je známé řadou nejen přírodních krás. Z Jesenického infocentra posílají turisty nejčastěji na hrad Sovinec, Rešovské vodopády, hrad Rabštejn nebo na vyhlídkovou věž do Nové Vsi, a dále do Jeseníků.

Největší zájem je o známky

Sortiment, který nabízejí v centru návštěvníkům, je široký tak, jako v okolních informačních centrech bruntálského okresu. Zájem je v prvé řadě o turistické známky a jejich výstavu lze spatřit veškeré známky, které doposud v Janovicích u Rýmařova vznikly. K mání je i známka samotného Infocentra, takzvaný Nultý rozcestník turistických známek s pěkně kulatým číslem dva tisíce.

Dále v areálu turisté najdou velkou 3D mapu Hrubého Jeseníku, půjčovnu cyklistického a turistického vybavení, školu westernu s divadelním amfiteátrem, od letoška i camp.

„Turistům poskytujeme služby od A do Z. Turistické nálepky, známky s QR kódem a audio bedekrem," sdělila Michaela Erbenová. Jak dodala, Janovice u Rýmařova jsou na začátku nově vyznačené zelené turistické trasy údolím Růžového potoka k rozhledně v Nové Vsi. A to je rozhodně tip pro začátek putování po Jeseníkách.

Otevírací doba do 30. září:každý den od 8 do 17 hodin
telefon 554 793 049
mobil 775 701 966
web www.turisticke-znamky.cz/ic-muzeum.html