Čtenáři reagovali na popis, že „dvojice si nechtěla nechat vysvětlit, že taháním věcí z popelnic se dopouští krádeže, přestože jde o odpad“. Proč je tahání papíru z kontejnerů krádež, ptal se jeden ze čtenářů.

„Krádež je, když někdo odnese víko od kanálu do sběrného dvora, ale papír v popelnici přece nikomu nechybí,“ domníval se čtenář.

Město Bruntál se v problematice řídí na základě stanoviska ministerstva vnitra dvěma zákony. „Ano, podle zákona o odpadech se věc uložená do kontejneru stává majetkem města, takže vybíráním odpadu dochází ke krádeži podle zákona o přestupcích,“ řekl mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Městu pochopitelně nevadí samotná skutečnost, že si někdo podobným způsobem chce přilepšit, jestliže nemůže nebo nechce jinak. „Potíž je v tom, že při této činnosti dochází ke znečišťování veřejného prostranství, a to u samotných kontejnerů, ale také na jiných místech, kde dotyční odpad třídí,“ uvedl mluvčí Ondrášek.

Markantní je to například v lokalitě U Potoka, Motlochova, Brothánkova a Lidická, kde je obvyklé, že někdo vysype hromadu odpadu na ulici nebo přímo do Černého potoka. Zakázaná skládka se pak může stát semeništěm nakažlivých nemocí či parazitů.