Zde si lidé mohou půjčit veškeré potřebné vybavení, lyžařské boty, lyže, hůlky, helmy a brýle. Jen sportovní oblečení musí mít člověk vlastní. Půjčovnu využívají i zapomnětlivci, kteří si něco ze sportovní výbavy nechali doma.

V Karlově pod Pradědem ve Ski Aréně Karlov si lyžaři mohou vybrat ve dvou půjčovnách lyží s širokým sortimentem. Zájem je jak o snowboardy, tak lyže, většinou ale vedou lyže, a to celé sety.

„Máme i běžky, oproti loňsku, kdy bylo málo sněhu, tak letos, jak napadlo, je zájem o běžky velký. Máme také sněžnice, boby, zi boby a letos jsou novinkou fatbiky, což jsou kola s širokými gumami pro jízdu na sněhu," řekl Jiří Krhánek z půjčovny a servisu lyží pod Karlovským expresem.

Lidé si mohou v půjčovně vybrat a objednat přes internet, většinou ale přijdou přímo. Největší zájem je o víkendech, pak svou roli hrají také svátky a nebo jarní prázdniny. Půjčovny využívají lidé, co nemají vlastní vybavení, hodně se půjčují lyže pro děti. Výbava se dá půjčit na několik dní, vedou ale především jednodenní výpůjčky.

Půjčovna a servis lyží je také v oblíbeném Ski areálu Kopřivná v Malé Morávce a zájem je veliký. „Sněžnice, běžky a boby u nás v půjčovně nenabízíme, kapacita je tak akorát na odbavení návštěvníků, kteří přijíždějí lyžovat k nám na sjezdovku," informoval z půjčovny Luboš Tomeček.

Půjčování lyží zde berou především jako službu pro návštěvníky areálu. Na úpravě sjezdovky si dávají záležet, a tak mají záruku, že se jim nevrátí lyže poničené.

V letošní sezoně v půjčovně na Kopřivné vzrostl zájem zejména o snowboardy. Přicházejí sem lidé vyzkoušet celé sety, řada lyžařů si stále půjčuje třeba jen prkno nebo lyže, boty mají svoje. Stává se, že si zapomenou něco z výbavy a přijdou si třeba jen pro hůlky, přilby, brýle nebo boty, když je jejich na kopci tlačí.

„Největší zájem o půjčování je o víkendech, ale značný nárůst pozorujeme již v pátek, kdy už návštěvníci míří na prodloužené víkendy. Dále pozorujeme značný nárůst návštěvníků z Polska. Přes pracovní týden je zájem o půjčování o něco menší a půjčují zejména rodiče dětem do naší lyžařské školičky," dodal Luboš Tomeček.

Lyžařské vybavení si v Jeseníkách mohou půjčit návštěvníci také třeba ve Vrbně pod Pradědem, Karlově Studánce či na Ovčárně.