Maketa dopravního policisty se vyrábí v různých provedeních a stojí pár tisíc. Na rozdíl od skutečných policistů je ve službě 24 hodin denně a leká nezodpovědné řidiče 365 dní v roce. Jedinou nevýhodou papírových policistů je fakt, že si je oblíbili šprýmaři.

Zesměšnili také policistu, který dohlíží na dodržování rychlosti v Malé Morávce. Přidali mu huňaté obočí a mohutný knír. Podobná vizáž byla v módě mezi strážci zákona za Rakouska Uherska.

Je zesměšnění umělého policisty bezdůvodný vandalismus, vtipná neškodná kratochvíle, nebo ho lze posuzovat v kontextu streetartového umění?

Policisté pátrali po ukradením kolegovi z hliníku

Velmi realistické makety policistů sloužící ke zpomalování dopravy se nejčastěji prodávají v plastové a hliníkové verzi. Podle materiálu se liší také jejich cena. Škoda způsobená na policistovi by musela přesáhnout 10 tisíc korun, aby se z přestupku stal trestný čin.

Nálepkami tak vysokou škodu nelze způsobit, ale umělí policisté se také stávají terčem zlodějů. Maketa policisty zmizela opakovaně například z Výškovské ulice v Chodové Plané na Tachovsku. Do pátrání po umělém kolegovi se tam pustili skuteční policisté.

Závody automobilů do vrchu Vrbenský vrch.
V Jeseníkách zaburácí motory. Vrbenský vrch omezí dopravu

„Policisté z Plané přijali oznámení o krádeži téměř dvoumetrové makety policisty stojící v Chodové Plané ve Výškovské ulici. Tam byla maketa umístěna za účelem zpomalení dopravy na vjezdu do obce v místě objížďky. Nejprve maketa zmizela počátkem srpna, nyní ji někdo odcizil podruhé,“ uvedla k případu policejní mluvčí Dagmar Jiroušková s tím, že v prvním případě pachatel způsobil krádeží škodu ve výši kolem 6 tisíc korun, ve druhém jde o škodu vyčíslenou na 8 tisíc korun. V době krádeže byla tato maketa téměř nová.

Akce "Seber policajtovi čepici"

Krádeže a zesměšnění hrozí jak figurínám, tak skutečným mužům v uniformách. Roman Týc z umělecké skupiny Ztohoven už dlouho před legendární výpravou s trenýrkami na střechu Pražského hradu na sebe upozornil akcí Seber policajtovi čepici, při které ho okradení policisté honili v ulicích hlavního města.

Akce Cap Cop Cup začíná tím, že si umělecký performer v ulicích Prahy vyhlédne svou oběť: nejlépe policisty, kteří řeší dopravní přestupek a jsou zabraní do práce. Roman Týc se k nim rozběhne, strhne jim policejní čepici a dá se s touto trofejí na útěk. Jeho kolegové celou situaci natáčí video.

Nehoda dvou aut s pěti zraněnými v Břidličné. 10. července 2023
U Břidličné bourala dvě auta. Zranilo se pět lidí

Zejména je zajímá, kolik času policistům zabere, než se vzpamatují a rozběhnou za Týcem, aby se pokusili získat zpět ukradenou čepici. Když měl Týc štěstí, podařilo se mu v roce 2002 na jeden zátah dvěma policistům ukrást dvě čepice, a ještě jim ujet na skútru. Tak funguje Cap Cop Cup zaměřený na zesměšňování skutečných policistů ve službě.