Přivítalo mládež například ze Základní školy v Cihelní ulici nebo studenty gymnázia z Dukelské ulice. „Čím byste uhasili hořící dráty elektrického napětí?" ptal se mladých lidí preventista místního profesionálního hasičského sboru Michal Krejčiřík.

Studenti bruntálského gymnázia správně odhadovali, že je třeba se s hořící elektrikou popasovat práškovým hasícím přístrojem. Vhodný je i přístroj sněhový. „Pokud byste hasili dráty vodním hasicím přístrojem, zřejmě byste uhořeli," uvedl profesionál Krejčiřík.

Nato se vydali návštěvníci střediska do jiné místnosti, kde streetworker Jiří Vlček a také Jan Kuba z organizace Open House upozorňovali na nebezpečnost drog.

Vstupte, prosím

V místnostech střediska nechyběli zástupci sociálního odboru města, kteří se na organizaci každoroční oblíbené akce podíleli.

„Máme zde dnes kromě hasičů a Open House i zástupce oddělení péče o dítě, zkušebního komisaře autoškoly, městské i státní policisty, středisko výchovné péče, Ligu nebo Timotei," uvedla ředitelka bruntálského střediska Jana Franková. Mládež získala nejen informace, ale i kontakty, kam se v případě potřeby obrátit.

Právě to se snaží i ve středisku samotném: aby děti smysluplně trávily volný čas, aby se lidé ve věku do osmnácti let vyhnuli všelijakým nástrahám, které na ně v běžném životě číhají, a kterým někteří podlehnou, ani neví jak.

„Jde dnes samozřejmě o preventivní akci, ale děláme ji zároveň jako reklamu na naše kroužky, ve kterých mladí lidé tráví smysluplně volný čas," vyzdvihla ředitelka Franková.

Velké stěhování

Středisko volného času se na Petrin průběžně stěhuje z obou budov z Dukelské ulice a ulice Pod Lipami. Stěhování je právě v plném proudu, a včerejší preventivní akce by mohla ještě více přispět k oblibě střediska a jeho lákadel mezi mládeží.

„Pokud se zde mladým zalíbí, není nic snazšího, než si vybrat kroužek podle svého gusta, a přihlásit se. K tomu může napomoct i videoprojekce s naší činností," odhadovala Franková.

Jak Deníku prozradila, středisko navštěvuje v letošním školním roce okolo čtyř set padesáti dětí, což je o zhruba třicet víc, než do začátku letních prázdnin. „Z budovy Pod Lipami jsme již téměř přestěhováni. Vyklidili jsme sklep, celé přízemí a část prvního patra.

V pátek 21. listopadu začneme přesunovat na Petrin zvířata z chovatelské stanice, přes víkend bychom chtěli dotáhnout stěhování do konce," dodala ředitelka.

V úterý 25. listopadu budovu Pod Lipami předává středisko městu. Na Petrinu najdou děti a mládež středisko v prvním patře, veškeré kroužky začnou fungovat naplno od půli prosince.