VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrchlického ulice je na prodej

Krnov – Při privatizaci se pozemek pod Vrchlického ulicí stal majetkem Slezské komerční slévárny SKS. Díky privatizačnímu omylu se slévárna ocitla ve výhodě. Když si sousedé chtěli stěžovat na hluk, prach nebo zápach ze slévárny, stačilo jim připomenout, ať jsou rádi, že vůbec mají přístup ke svým domům a bytům.

2.12.2013 3
SDÍLEJ:

Celá Vrchlického ulice od brány až k mostu přes řeku Opavu dnes patří poslednímu provozovateli sléváren SKS Foundry, a. s. Po krachu sléváren je tato komunikace na prodej za 700 tisíc korun. Naštěstí jediným zájemcem o koupi je město Krnov.Foto: DENÍK / Jan Pirkl

Dnes je slévárna v konkurzu a Vrchlického ulice je na prodej. Zatímco sběroví zloději drancují slévárnu ve dne v noci, obyvatelé Vrchlického ulice trnou, kdo koupí jedinou přístupovou komunikaci k jejich domům. Podobně jsou na tom firmy v areálu Strojosvitu a okolí, pro které je Vrchlického ulice jedinou příjezdovou trasou.

„Náhodou jsem našel na webu, že naše ulice je nabízena k prodeji za 700 tisíc korun. Psal jsem hned v reakci na tento inzerát insolvenční správkyni paní Majzlíkové, abych ji upozornil, že ulice Vrchlického kdysi patřila městu, než byla za podivných okolností prodána Strojosvitu," uvedl Pavel Prášilík z Vrchlického ulice, který společně se sousedy řadu let neúspěšně žádá zastupitelstvo o narovnání majetkových a právních vztahů.

Také zastupitel Libor Nowak upozorňoval kolegy na nestandardní situaci občanů i firem z Vrchlického ulice.

„Nejenže mohli kdykoliv přijít o jediný přístup, ale navíc zůstali bez zimní bez údržby. Na technických službách jen krčili rameny, že nemůžou odklízet sníh a sypat na cizím. Slévárna nemohla zajistit zimní údržbu, protože skončila v úpadku. V této patové situaci po dohodě se Strojosvitem tam nakonec několikrát poslala stroj na prohrnutí sněhu naše firma," uvedl Nowak, jehož stavební firma Stafi sídlí právě na Vrchlického ulici.

Místním navíc vadí, že slévárna uzavřela spojnici mezi ulicemi Vrchlického a Revoluční, takže chodci musí procházet takzvanou myší díru a auta se sem dostanou jen oklikou po Zacpalově ulici.

„Několikrát jsme sepisovali petice za znovuotevření této části ulice. V myší díře je to hrozné. Dnes je slévárna v likvidaci, takže může přijít nový majitel, který uzavře ulici celou. Město Krnov by mělo usilovat o svůj bývalý majetek, který byl kdysi zprivatizován za směšnou cenu," shrnul Prášilík obavy, že ulici získá nějaký spekulant.

Část Vrchlického ulice je uzavřená v areálu sléváren, takže na Revoluční ulici se dnes dostanou pouze chodci nevábnou myší dírou. Město Krnov doufá, že také zde se podaří získat potřebné pozemky, aby se komunikace mohla znovu otevřít pro veřejnost.

Část Vrchlického ulice je uzavřená v areálu sléváren, takže na Revoluční ulici se dnes dostanou pouze chodci nevábnou myší dírou. Město Krnov doufá, že také zde se podaří získat potřebné pozemky, aby se komunikace mohla znovu otevřít pro veřejnost. foto: Deník/Fidel Kuba

Na internetu byl nabízen pozemek o výměře 3,3 tisíce metrů pod vozovkou Vrchlického ulice jako majetek dlužníka SKS Foundry, a. s. Insolvenční správkyně přijímala nabídky do konce října s tím, že do dvaceti dnů oznámí, kterou považuje za nejvýhodnější, a pak přikročí k prodeji.

„O možnosti, aby se pozemek stal městským majetkem, jedná město Krnov s insolvenční správkyní už rok a půl. Vedení věří, že po setkání starostky Aleny Krušinové s insolvenční správkyní Danielou Majzlíkovou bude převod na město Krnov dojednán tak, aby záměr mohl být předložen radě a zastupitelstvu města," komentovala situaci mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Nejnovější vývoj dává obyvatelům Vrchlického ulice nadějné vyhlídky. Insolvenční správkyně totiž dostala nabídku pouze jediného zájemce. A tím je město Krnov.

„Konkrétně jde o komunikaci od brány ohraničující zarostlý pozemek až k mostu přes řeku Opavu. Až se vyřeší tato část, budeme jednat dál o odkoupení zbývajícího úseku, tedy od brány po napojení na Revoluční ulici, takže by se celá ulice Vrchlického opět stala veřejnou komunikací," uvedla Lenka Andršová, vedoucí odboru správy majetku města.

Jan Pirkl, Fidel Kuba

Autor: Redakce

2.12.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SO Bruntál, mladší dorost

Deník nám fandí: dorosty a muži SO Bruntál

Trojice zpěvaček, které stojí za to slyšet a vidět na Akustických Vánocích ve Vrbně pod Pradědem.

Akustické Vánoce lákají do Vrbna

Ženský komorní sbor Puellae Cantantes se připravuje na sváteční koncerty

Ženský komorní sbor Puellae Cantantes z Bruntálu má za sebou velmi úspěšnou sezonu.

Premiéra sboru Labyrinth

Dětský pěvecký sbor Labyrinth ze Základní školy Třemešná čeká 19. prosince premiérové vystoupení.

Vánoce na zámku v Bruntále

Advent v Bruntále každoročně ozvláštňuje vánoční jarmark na zámku.

Písničkář Pokáč zahraje v Krnově v klubu Kofola

Písničkář Pokáč patří mezi nejtalentovanější mladé textaře současnosti. Má za sebou úspěšnou spolupráci s mnoha interprety, například mapsal řadu textům pro svého kolegu Voxela. Získal si posluchače inteligentním humorem a tím, jak si umí pohrávat s češtinou.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT