Pak obrátil zbraň proti sobě, ale pistole se zasekla. Vyšetřovatelé a soudci před 134 lety stáli před zajímavým právním problémem. Byla smrt Emilky vražda? Eutanazie na vlastní žádost zesnulé? Zpackaná společná sebevražda?

Nešťastná láska: Romeo a Julie z Vrbna

Matěj Matela se z dokumentů uložených v archivech snažil pochopit především motivaci brusiče Antona Kreuze (22 let) a jeho milé Emilie Grunerové (19 let). Co je přivedlo k tak zoufalému činu? Zjistil, že příběh Antona a Emilky se v mnohém podobá sebevražedné lásce Romea a Julie až za hrob.

Emilka, dcera místního vrbenského pekaře, chodila s brusičem Antonem asi rok, ale její rodina vztah neakceptovala. „Možnost svatby se tak oběma jevila stále beznadějněji. Emilie, z jejíž strany byl vztah dle výpovědí obzvlášť silný, proto vymyslela fatální plán s následky. Napsala 3. června Kreuzovi dopis, že si vezme život. A pokud dotyčný nechce odejít ze světa s ní, zabije se sama. Kreuz svolil k tomu, že zemřou oba,“ uvedl Matěj Matela ve svém článku Romeo a Julie z Vrbna, milostná tragédie z roku 1890.

Kříž s posezením na místě tragédie z roku 1890

Matelův text si můžeme přečíst při posezení na odpočívadle vedle takzvané Poštovní cesty z Vrbna do Andělské Hory. Právě tady, na místě pietně označeném křížem, Anton obrátil hlaveň proti Emilce a stiskl spoušť.

Podle Mately nebylo zřejmé, do jaké míry se Anton se strašným činem ztotožnil a nakolik jen podlehl citovému vydírání a manipulaci ze strany sotva dospělé Emilky.

Do protokolu Anton Kreuz uvedl, že se svou milenku snažil od sebevražedného nápadu odradit, ale ona trvala na svém a naléhala.

První střela do srdce, druhá do spánku, třetí do ruky

„První střela zasáhla dívčino srdce. Když ale Kreuz s hrůzou zjistil, že Grunerovou nezabil, střelil ji ještě do levého spánku. Vyšetřovatele pochopitelně zajímalo, z jakého důvodu je Kreuz stále naživu, když, jak on sám tvrdil, měli zahynout oba. Brusič vypověděl, že revolver přestal fungovat. Jal se tedy zkoumat hlaveň, z níž najednou vyšla rána a kulka mu poranila ruku. Znovu tedy revolver přiložil ke spánku, doufaje, že tentokrát technika už nezradí, ale pistole znovu mlčela,“ popsal dramatické události historik Matěj Matela.

Brusič Anton se ještě pokoušel zaseknutý náboj uvolnit klíčkem od kufru, ale vyrušil ho náhodný svědek. V zoufalství utekl do města shánět nářadí na opravu pistole, aby se mohl zastřelit. K tomu už nedošlo, protože byl zatčen.

Pistole se zasekla, sebevražda nevyšla

Policisté nechali zbraň podrobit expertize. „Ta přinesla poměrně překvapivý výsledek: Kreuz říkal pravdu. Dle odborníků se skutečně několikrát pokusil o sebevraždu, ale shodou okolností zapříčiněných stavem pistole se mu to nepodařilo. Při soudním jednání, které se konalo v Opavě, navíc bylo prokázáno, že čin spáchal s plným souhlasem oběti,“ doplnil výsledky svého bádání historik Matěj Matela z Vlastivědného muzea Jesenicka.

Trest smrti? Císař byl milostivý

Souhlas oběti s usmrcením podle tehdejších zákonů nic neměnilo na faktu, že z právního hlediska šlo o vraždu. Anton Kreuz si u soudu vyslechl rozsudek - trest smrti.

„K vykonání rozsudku ale nedošlo. Jeho Veličenstvo, císař František Josef I., přihlédl k důkazům, že se milenci chtěli zabít oba. A Kreuzovi trest zmírnil na 15 let těžkého žaláře zhoršeného uvržením do temnice každý rok 6. června. To byla připomínky onoho tragického dne, kdy byly zmařeny dva životy,“ uzavřel Matela s tím, že už nic nevíme o dalších osudech vrbenského brusiče Antona Kreuze. Pekař Gruner, otec Emilky, přežil svou dceru o 26 let.

První pietní místo vzniklo u Poštovní cesty nedlouho po tragédii. Loni bylo pietní místo nad Vrbnem obnoveno včetně kříže. „Nacházíte se právě na něm,“ upozorňuje text Matěje Mately turisty, kteří posedí u kříže nad Vrbnem.