Nejdelší dračí ocas (2019) nebo největší smajlík na světě (2022). To jsou jen některé výkony zapsané do České knihy rekordů nebo Guinnessovy knihy, které inicioval spolek Everest z Vrbna pod Pradědem.

Jeho sídlo ve Střelniční ulici se každoročně mění ve Vánoční dům ověšený světelnými efekty. Slavnostní rozsvícení Vánočního domu si 24. listopadu nenechaly ujít davy fanoušků vánoční atmosféry a rekordů.

Adventní zázrak: Bruntálskem chodil anděl, prosinec 2021
Adventem v Bruntálu bude provázet anděl, světelná brána, zvonička i kluziště

„Vánoce 2020 a 2021 přinesly pandemii covidu-19, ale my jsme i přes tuto tíživou dobu domeček zase o něco více nazdobili. Lidem, a hlavně dětem, se to začalo líbit a přicházeli se stále častěji podívat. Každý, kdo chtěl nasát trochu vánoční atmosféry, měl u nás dveře otevřené. V roce 2022 se nám podařilo vytvořit a zapsat několik rekordů do České knihy rekordů a kuriozit a jeden do Guinnessovy knihy GWR. Jako poděkování všem, kdo se na projektech podíleli, bylo poprvé uspořádáno veřejné rozsvícení se svařeným vínem a koledami na ulici pod názvem Vánoční dům Vrbno. Dostalo se nám pocty ze strany vedení města, kdy samotný pan starosta vánoční rozsvěcení odpočítal,“ popisuje spolek Everest první ročník Vánočního domu na svém webu vanocnidumvrbno.cz.

Advent v Bruntále
Vánoční strom pro Bruntál bude jedle od bytovky. Tady je adventní PROGRAM

V roce 2023 už osvětlení Vánočního domu a části zahrady si vyžádalo elektroinstalaci v délce skoro tři kilometry. Symbolem akce stala vlastnoručně vyrobená betonová socha Olafa (postavička z filmové pohádky Ledové království), kterou vytvořil předseda spolku Everest Maik Stuchlík.

Olaf je ve Vrbně celoročně, aby se s ním mohli kolemjdoucí potěšit. Při pouliční slavnosti po setmění 24. listopadu ve Střelniční ulici už stálo pódium pro kapelu No Ordinary. Vonělo zde vynikající svařené víno a vánoční punč s alkoholem i ten dětský.

Smajlíkem se ve Vrbně pod Pradědem dopracovali k rekordu
Vrbno si připsalo dva rekordy v podobě smajlíků

Především zde ale byl pro děti široký sortiment svítících hraček, fotokoutek a fantastická vánoční výzdoba. V loňské soutěži o nejkrásnější vánoční výzdobu ve Vrbně zvítězil právě Vánoční dům ve Střelniční.

„Co se týká technických parametrů, tak celkový odběr činil v roce 2022 asi 155 wattů za hodinu a pro rok 2023 to bude 320 wattů za hodinu. Snažíme se o zakoupení nejúspornějších LED diod s velkou svítivostí. Proto je doba svícení omezena do 22 hodin, abychom i sousedy nechali v klidu spát,“ informuje spolek Everest s tím, že  do budoucna připravuje nejen další akce zaměřené na rekordy, ale také pokračování tradice Vánoční dům Vrbno.

Pořádáte akci s vánoční tématikou, zaujal vás nějaký zajímavý vánoční strom nebo výzdoba, nebo byste se rádi podělili o váš recept na ten zaručeně nej… vánoční bramborový salát nebo zajímavou úpravu kapra či jiné ryby? Pište nám na e-mail michal.krestyn@denik.cz. Rádi se o vaše postřehy a podněty podělíme s ostatními čtenáři.

Vánoční poutákZdroj: Redakce