„Zásadní změnou bylo nové místo konání. Tím se stala vrbenská kolonáda v Jesenické ulici. Od vjezdu k Penny až po parkoviště u Dřevokombinátu,“ sdělila Pavla Mullerová, vedoucí majetkoprávního odboru Města Vrbna pod Pradědem.

Program odstartovala skupina Maxíci, která je pokračovatelkou Maxim Turbulence. Svými evergreeny roztančila hlavně nejmladší diváky, ale přidávali se i rodiče. Starosta Města Vrbna pod Pradědem Petr Kopinec oficiálně zahájil slavnosti, a pak následovala další porce hudby. Publikum si získal především písničkář Vašo Patejdl, se kterým pamětníci zavzpomínali na elánovské hity jako Voda, čo ma drží nad vodou, Ak nie si moja nebo Kaskadér. a jiné. Čtenářům Deníku Vašo Patejdl vzkazuje, že rád jezdí do Jeseníků kvůli zdejší přírodě a právě pracuje na muzikálu Osmý světadíl. Ve spolupráci s Jožo Rážem už připravuje nové album s názvem Nejvyšší čas. Sobotní program zakončilo letní kino se čtyřoscarovým filmem Bohemian Rhapsody.

Honění krále ve Lhotce, dne 8. června v Ostravě. Na snímku slavnostní průvod.
OBRAZEM: Co nabídl uplynulý týden v regionu? Prohlédněte si fotogalerie

V sobotu se ve Vrbně představila i představitelka filmové Saxany, Petra Černocká, která zpívala především pro nejmladší posluchače. Děti zvala i na pódium, aby soutěžily v kreslení a ve zpěvu. „Vrbenské děti byly odvážné a šly do toho. V jiných městech se dětem na pódium nechce. Mám ráda vaše lesy a zdejší přírodu, važte si ji,“ sdělila obyvatelům Vrbna zpěvačka.

Mladá skupina Poetika, která byla v roce 2017 nominována na objev roku v anketě Český slavík, potěšila hlavně teenagerské publikum. Ty starší přišel pozdravit senátor Ladislav Václavec. Večer nastoupil na pódium nezapomenutelný Janek Ledecký. Publikum s ním nostalgicky zazpívalo hity jako Proklínám, Týna i Na ptáky jsme krátký.

Vzpomínal na mistra českého popu Petra Muka i legendární Věru Špinarovou. „V Jeseníkách jsem poprvé. Mrzí mne, že jsem sem nejezdil už dříve. Buďte rádi zato, jak nádherné to zde máte,“ vzkázal zpěvák obyvatelům Vrbna. Doplnil, že na podzim chystá vystoupení s Českým národním symfonickým orchestrem. Samozřejmě přišla řeč i na jeho dceru Ester Ledeckou, která jako dvojnásobná olympijská vítězka právě trénuje na ledovci v rakouských Alpách.

Na zámku v Janovicích u Rýmařova začala sezona, v sobotu 8. června byl zámek slavnostně otevřen.
Na zámku v Janovicích u Rýmařova o víkendu zahájili sezonu. Podívejte se

Hudba citelně přitvrdila, když obecenstvo přivítalo legendární skupinu Arakain. Večer zakončil DJ a karaoke party.

„ Na slavnosti chodím každý rok. Líbí se mi kolotoče, zábava a písničky pro děti,“ prozradil devítiletý Jan Zahradník. Také Dagmar Obšívačová byla s programem spokojená, jen má obavy, že ne každý rodič může svému dítěti zaplatit poměrně drahé atrakce.

Andrea Martínková