Nového kulturního domu by se v dohledné době měli dočkat lidé ve Vrbně pod Pradědem. Místní zastupitelé na svém řádném zasedání rozhodl o koupi bývalého Lidového domu - Klubu LNH. Po nutné důkladné opravě by se z něj mělo stát nové kulturní zařízení.

Pro zakoupení Lidového domu hlasovalo 14 z 18 přítomných vrbenských zastupitelů. „Pokud Lidový dům nekoupíme, tak bude jenom chátrat a my promarníme velkou příležitost. Když tady ta možnost je, tak se jí chyťme a ta cena se mi zdá přijatelná," nabádal na zasedání své kolegy zastupitele bývalý starosta Vrbna Petr Gross.

CENTRUM KULTURY ZDE BYLO UŽ V MINULOSTI

Lidový dům byl v minulosti jedním z hlavních center kulturního dění ve městě. Posledních několik let byl ale zavřený a nevyužívaný. Podle vyjádření odborníků je ale budova zatím v poměrně slušném stavu a město za ni i s pozemky zaplatí 3,8 milionu korun, což je podle většiny zastupitelů cena přijatelná.

Vedení města a zastupitelstvo se možností koupit Lidový dům opakovaně zabývalo, pečlivě ji zvažovalo a snažilo se získat co nejvíc informací o tom, jak podobná zařízení fungují v jiných obcích a městech. Přímo na místě se třeba mohli zájemci z řad zastupitelů seznámit s tím, jak funguje kulturní zařízení ve Velkých Heralticích.

CENA REKONSTRUKCE: RŮZNÉ VARIANTY

Několik let nevyužívaná budova pochopitelně vyžaduje opravu a město zvažuje několik variant. Náklady na rekonstrukci by se podle předběžného hrubého odhadu měly pohybovat od 15 do 20 milionů korun.

Cena rekonstrukce bude ovlivněna hlavně tím, jaká varianta bude nakonec zvolena. A pro město je také důležité, jak bude úspěšné, až se pokusí ucházet o dotace.

„Máme jednak možnost čerpat z takzvaných Bruselských fondů. Druhou možností pak je získávat dotace zvlášť na jednotlivé fáze rekonstrukce, například na výměnu oken, zateplení a podobně," vysvětlila starostka Květa Kubíčková.

Ladislav Olejníček