Ve vrbenském středisku Střecha se sešli lidé v důchodovém věku, aby si připomněli, že ne všichni lidé jsou hodni jejich důvěry. Právě dříve narození se stávají zpravidla snadným terčem podvodníků. To samé platí pro osoby zdravotně postižené.

Není neobvyklé, že takoví lidé naletí prodejcům, kteří nabízejí předražené, a v mnoha případech nekvalitní zboží. A takovým se podle stejnojmenného filmu nedá říct jinak než šmejdi.

PIN ke kartě nepatří

S osvětou zavítala před několika dny do Vrbna pod Pradědem za seniory bruntálská policejní mluvčí Pavla Jiroušková. Připomněla zásady bezpečného chování. Na příkladech ukázala, co všechno se může přihodit, jaké triky šmejdi používají.

Připomněla případ třiašedesátiletého muže z Bruntálu, který si pozval na návštěvu neznámou ženu. Jen co si muž odskočil, žena mu ukradla peněženku s šesti tisíci korunami, platební kartou a doklady.

„V žádném případě nenechávejte u platební karty PIN, díky němuž se mohou zloději dostat k penězům na vašem účtu," varovala Pavla Jiroušková, která popsala i další případ, v němž figurovala šestasedmdesátiletá seniorka, která si podala v novinách inzerát na seznámení.

A opravdu se seznámila, ale s podvodníkem. Ten jí nejprve jen volával, ale nakonec se mu z ženy podařilo vylákat čtyřicet tisíc korun. Policisté muže nakonec dopadli a usvědčili.

O peníze přišel navždy

Podle policistky je důležité si pamatovat, že si podvodník nebo zloděj vybírá viditelně slabší oběť, ať už jde o seniory, ženy nebo děti. „Musí cítit převahu nad obětí. Zaznamenali jsme i případy, kdy skupinka dětí přepadávala starší ženy," varovala policistka.

Děti přepadávaly starší ženy na sídlišti Květná v Bruntále. „Pokud už na vás někdo zaútočí nebo požaduje vydání peněz výhrůžkou, nebraňte se," upozornila mluvčí.

Život je totiž vždy cennější, než peníze nebo majetek. „To mě s dcerou málem okradly dvě cikánky v Ostravě. Vybíraly jsme si zákusek, a už byla jedna nalepená na mých zádech. Měla jsem v ruce bundu, a kabelku pod ní, takže se jí to málem povedlo," zavzpomínala na nedávný nepěkný zážitek z výletu jedna z vrbenských seniorek.

Společně s ostatními si též připomněla prodejní akci ve Vrbně pod Pradědem, z níž šmejdi odjeli s nepořízenou.

A vzpomínali i na případ tamního důvěřivého muže, který naletěl podvodníkům, kterým se z něj podařilo vylákat pod vylhanou záminkou několik desítek tisíc korun. „O tyto peníze přišel soused navždy," konstatovala jedna z přítomných dam.

Závěrem besedy promítala bruntálská policistka seniorům tématický film Šmejdi, který poukazuje na nekalé praktiky některých prodejců šuntového a předraženého zboží.