Do soutěže Jedeme v tom společně se zapojilo dvaadvacet domovů seniorů po celé republice. Nemohly u toho chybět ani domovy z Bruntálu, Krnova a Vrbna.

Klienti z Domova pro seniory z městské části Mnichov ve Vrbně pod Pradědem mají opět o zábavu následující dva měsíce postaráno díky projektu Jedeme v tom společně, který zrealizoval ředitel domova Jan Vavřík.

„Přibližně před měsícem jsem na internetu narazil na informaci o tom, že ředitel jednoho domova pro seniory se se svými svěřenci vydal pomocí rotopedů a šlapadel na Měsíc. Tak mě napadlo udělat něco podobného i v našem domově," začal vyprávění o zrodu projektu Jan Vavřík.

Z Pradědu do Prahy

Smyslem projektu je motivovat seniory k pohybu a zlepšit tak jejich fyzickou kondici i psychický stav. Záměrem Jana Vavříka bylo také zapojit do této události více domovů v republice.

„Nastavili jsme trasu dlouhou 393 kilometrů, což je hypotetická cesta z Pradědu do Prahy, do projektu se nám nakonec zapojilo celkově dvaadvacet domovů v republice," vysvětloval spokojeně ředitel.

Motivací je i soutěž

Motivací je také cena pro vítěze, kterou obdrží domov, jehož senioři do cíle „dojedou" jako první. V každém domově budou udělena i další dvě ocenění. Pro seniora, který ujede nejdelší trasu, a pro seniora, který v rámci svých možností podal nejlepší výkon.

„Projekt končí 29. dubna, do té doby budou senioři každý den od 9.30 do 11.30 hodin závodit, pokud některý z domovů zajede tuto trasu dřív, může pokračovat už jen pro zábavu. Seniory najeté kilometry se v každém domově společně sčítají," sdělil Jan Vavřík.

Najeté kilometry pak ředitelé domovů zapisují do společné tabulky, díky které mohou sledovat, jak na tom jsou jejich svěřenci oproti ostatním domovům.

Start

Pomocí veliké obrazovky a aplikace Skype se vrbenský domov spojil také s Domovem pro seniory Červenka a Česká Kamenice, přes webkamery si zamávali a společně v deset hodin ráno odstartovali.

„Jsem nadšený z toho, že se nám povedlo na šlapadla a rotopedy posadit více než dvě stovky lidí," řekl nadšeně Jan Vavřík. Vrbenští senioři na závodění trénovali pod dohledem zdejší pracovnice Miluše Chalupové, která se o ně i během závodu starala a podporovala je.

Zajezdila si i starostka

Seniory přišly do domova podpořit i starostka města Vrbna pod Pradědem Květa Kubíčková a místostarostka Pavla Müllerová, obě si jízdu na rotopedu vyzkoušely také. Jejich výkon se však do hodnocení počítat nemůže.

„Jezdilo se mi úžasně, obdivuji tyto seniory a akce se mi moc líbí, zapojil se do ní opravdu celý domov a všichni se zde vzájemně podporují. Jsem ráda, že pro seniory někdo něco dělá, personál domova a pan Vavřík s nimi mají trpělivost a hezky se o ně starají," oznámila Květa Kubíčková, starostka města Vrbna pod Pradědem.

„Doufám, že budou i další ročníky této akce, na seniorech jde vidět, že jsou šťastní, a že je to baví. Jsem samozřejmě taky hrdá na to, že tento nápad vzešel odsud z Vrbna, a uchytil se po celé republice. Seniorům bych tedy už jen popřála, aby jim vydržel elán," dodala s úsměvem starostka.

„Během prvního dne se seniorům povedlo najet 857 kilometrů, snad se jim bude dařit i dál," zhodnotil první den akce Jan Vavřík.

Při úvodním proslovu Jan Vavřík také poděkoval všem, kteří se na zrození projektu podíleli, ať už finančně nebo organizačně.

Miriam Opletalová