I tento dům zasáhl hustý kouř, následně zůstal několik dnů bez elektřiny, vody i vytápění. Ti šťastnější se do svých domů mohli vrátit už 20. ledna poté, co byly prostory odvětrány a znovu zprovozněny systémy vytápění, vodovodu i elektrického vedení.

Naději mají další nájemníci

Podle vyjádření vrbenské radnice by se mohli v příštím týdnu začít do svých bytů vracet také nájemníci z prvního a druhého patra požárem poničeného domu. Skončilo vysoušení bytů, vybraná firma pokročila s malováním i opravami vzniklými po zatečení vody z hašení.

„Lidé se statečně vyrovnávají s neštěstím, které je potkalo, a spolupracují s radnicí, aby práce mohly být brzy ukončeny a oni se mohli vrátit domů,“ řekla starostka Helena Kudelová.

Starostka konstatovala, že se nedá říct, že by se v bytech ve spodních dvou patrech zasaženého objektu opravovaly ve stejném rozsahu, řemeslníci byty prošli, zdokumentovali jsme škody zejména na omítkách, podlahách a elektroinstalacích. „Je reálné, že lidé se sem vrátí nejpozději do 12. února. Naopak u bytů v třetím a zejména pak čtvrtém, zcela vyhořelém patře, budou sanační a stavební práce pokračovat do jara,“ potvrdila starostka Kudelová.

Město mělo bezprostředně po požáru k dispozici čtyři malé byty, které přidělilo jednotlivcům i rodinám z vyhořelých bytů. Další obyvatelé jsou v náhradním ubytování a nemají zájem o byty, které nabídli k využití lidé pobývající dlouhodobě mimo své město.

Stále aktuální je sbírka pro postižené požárem, přispívat můžete až do 31. března na účet města, který je otevřený pouze pro tento účel. Jeho číslo je 107-0090490217/0100. Pomohli i zastupitelé, schválili nenávratnou půjčku, odstupňovanou podle stupně postižení od tří do čtyřiceti tisíc korun na bytovou jednotku na alespoň nejnutnější vybavení domácností.

Město má své domy pojištěné, bohužel většina nájemníků z nejvíce poničených bytů si své domácnosti nepojistila. „Mnozí přišli skutečně o všechno a budou začínat jen s tím, co jim darovali lidé, nebo co si pořídí z finanční pomoci města a postupně ze svých příjmů. Vrátí se ale do nově rekonstruovaných bytů a věřím, že práce budou pokračovat rychle, jak jen to počasí umožní,“ řekla Kudelová.

Objekt byl provizorně zastřešen, další postup závisel na posudku statika. Horní patro se bude budovat nově, od úrovně věnce.

Střecha po opravě. Bohužel, většina nájemníků v domě nebyla proti ohni pojištěna. foto: archiv města