Nájemníci tří poničených panelových bytovek ležících na Palackého ulici číslo 604, 605 a 606 se sešli se starostkou města Helenou Kudelovou na schůzi, kterou svolala na středu 23. února do Střediska chytrých aktivit ve Vrbně pod Pradědem. Starostka doufala, že jednání konečně vyřeší spory mezi nájemníky a radnicí, ale výsledky jsou spíš rozpačité.

,,Provedeme opravy, které si můžeme dovolit zaplatit z městského rozpočtu, ale musíme se ohlížet na to, že ve městě máme také jiné městské byty, které potřebují rekonstrukci. Na větších opravách se budou muset finančně podílet i nájemníci,“ sdělila na schůzi nespokojeným nájemníkům starostka Helena Kudelová.

Střešní krytinu si budou muset zčásti hradit sami

Obyvatelé domů na Palackého ulici se budou muset finančně podílet například na opravě střešní krytiny. ,,Domy jsou ve špatném stavu. Celou dobu nám za deště a sněhu zatéká do bytu, takže je nutné střechu konečně opravit. Nechápu, proč se my jako nájemníci máme podílet na opravě střešní krytiny, která byla v otřesném stavu už od prvopočátku,“ rozhořčeně řekl nájemník František Mikula.

Při extrémních povětrnostních podmínkách už ze střech lítají tašky i kabřince. ,,Měli jsme zaparkované auto před barákem a najednou přiběhla sousedka, že máme v rámu okna na zadních dveřích zapíchnutou střešní tašku. Auto máme poškrábané tak, že ho musíme nechat vybrousit a znovu přestříkat. Taška spadla ze špatně udělané střechy našich bytovek,“ uvedla Jaroslava Sklenářová. S náhradou škody zřejmě počítat nemůže.

,,Všude samé plísně, zatečeno do bytu a v omítce se vytváří praskliny,“ popisují shodně své zkušenosti nájemníci. ,,Žít v takovém bytě je katastrofa. Od počátku zimy jsme už všichni mokří. Stropy promočené, na stěnách plísně a o prasklinách to radši ani nebudu mluvit. Pořád se vytváří další!“ stěžovala si na schůzi radním jedna z nájemnic. Už se nám drolí podlaha tak nebezpečně, že jsme si museli pod postel dát fošny, abychom se s manželem nepropadli do sklepní kočárkárny,“ popsala život nájemníka Vlasta Pařízková, která má také v bytě plísně a vlhko.

Schůze neměla svůj efekt

Starostka Helena Kudelová konstatovala: ,,Celkem je na této adrese čtyřicet osm bytových jednotek, ale na schůzi přišlo jen asi osmnáct nájemníků. Těžko dojdeme k nějakému závěru, když na schůzi není ani polovina těch, kteří mají problémy s byty.“ Chyběla prezenční listina, takže počty přítomných bylo možné jen odhadovat.

Na jednání s obyvateli bytovek ale chyběli také mnozí členové městské rady, kteří mají v rukou kompetence pro řešení situace.

,,Tříhodinové projednávání bylo zbytečně, protože se stejně nakonec nic moc nevyřešilo. Radnice sice vytvoří projekty, vyhlásí výběrové řízení a zadá opravu stavební firmě, ale půjde jen o menší úpravy bytů. S domem jako s celkem se ani nadále nic dít nebude,“ řekl jeden z nájemníků, který se schůze s místními radními osobně účastnil.

RADEK VRÁBLÍK