Biocentrem je vlastně obnovené slepé rameno řeky Opavy. Vrbenští si u nich zřídili relaxační zónu, starat o lokalitu se chystají tamní rybáři. „Akce levná nebyla. Jde však o důležité prostranství přeměněné z téměř měsíční krajiny,“ řekla Deníku starostka města Helena Kudelová. Dříve totiž za sklárnami nálety vytvořily džungli. Místní lidé tam s oblibou vyváželi vše nepotřebné a vytvořili na místě rumiště. „Nevlídné místo se nám podařilo asanovat. Vytvořili jsme prostor pro relaxaci lidí, zlepšili jsme také podmínky zdejší fauně i floře,“ konstatovala Helena Kudelová.

Rybníčky se stanou místem odpočinku rovněž pro děti z vrbenského rybářského svazu. Některé místní hlasy o projektu pochybují. Víc se jich ale těší z toho, že město opět získalo jeden překrásný kout. „Šedesát velkých, těžkých plotic jsme tu už přivezli a nasadili. Jsou těsně před vytřením. To jsme se vraceli ze Slezské Harty. Pochytali jsme takové ty tlusté a šoupli je sem,“ konstatoval lídr vrbenských začínajících rybářů Milan Michalus.

Plevelná rybka je podle jeho vyjádření v rybníčcích potřeba, když tam nasadí později pstruhy. Příroda už se postará o ostatní. „Na svazu už se snad počítá s nějakou finanční injekcí na prvotní zarybnění,“ uvedl Milan Michalus, který se stará o rybářský dorost spolu s Jiřím Juříčkem. Oba děti učí vázat mušky i jiné dovednosti. „Po dohodě se starostkou zajistíme územní i celosvazové povolenky, budeme jednat o nájemní smlouvě,“ doplnil jednatel Českého rybářského svazu pro Severní Moravu a Slezsko Přemysl Jaroň.

Starostka jeho slova potvrdila. Děti si mohou u rybníčků hrát, mohou se tam ale třeba i naučit plavat. „Celá léta jsme čekali, konečně jsme se dočkali. Vždyť ve městě máme na 350 rybářů,“ usmíval se Milan Michalus.

Akce trvala více než pět let. Celkové náklady přesáhly čtrnáct milionů korun, z toho více než jedenáct milionů poskytla Evropská unie. Dalším téměř jeden a půl milionem přispěl Státní fond životního prostředí. Zbytek pokrylo ze svých prostředků město.