Chovatelé letošní oslavou vzdali hold k sedmdesátým narozeninám významné osobnosti regionálních chovatelů Antonínu Beránkovi. Nejznámějšími místními chovateli jsou rodiny Beránkových a Jelínkových, kteří se o chod zdejší organizace a šlechtění malých a hospodářských zvířat starají již mnoho desetiletí. „Chovali jsme doma dlouhodobě holuby, králíky a slepice. K zvířatům jsem v dětství našel vztah, který trvá dodnes. Mrzí mne úpadek organizovaného zájmového chovatelství. Důvodem je zdražení krmení, veterinárních potřeb a celkových nákladů na chov zvířat. Když už si člověk zvíře pořídí, tak by se o něj měl řádně starat, aby pak neskončilo někde v útulku,“ sdělil organizátor akce Ladislav Jelínek.

Prioritou výstavy byly národní a málo chovaná plemena, každý z vystavovatelů zde měl svoji srdcovku. Zájemci viděli vodní a hrabavou drůbež, okrasné a užitkové holuby, králíky a papoušky exoty. Výstava se koná každý rok, lidé si na ni chodí nakoupit zvířata na oživení chovu. Mezi nejoblíbenější zvířata patřili králíci, k vidění byli novozélandští bílí, stříbřití černí a mnoho dalších druhů. Malí diváci si pochvalovali Králičí hop. V České republice je oficiálně uznaným sportem, je založen na spolupráci člověka s králíkem. Králíci musejí ovládat 4 disciplíny: skok vysoký, skok daleký, rovinou dráhu a parkur. „Mám doma přes 30 umístění a můj největší úspěch je kvalifikace na MČR v Králičím hopu, získala jsem 7. místo. Králíky chovám 10 let a závodím s nimi 5 let,“ prozradila cvičitelka králíků Michaela Hůlková z Opavy.

Své místo na exhibici mělo i stošedesát holubů, mezi nimi byli například České čejky a Slezští voláči. „Na výstavách po Bruntálsku zastoupení holubů rok od roku klesá. Mladých chovatelů nepřibývá a starší chovatelé ze zdravotních důvodů chov ruší. Jedním z hlavních důvodů úbytku je nekonečný boj s přemnoženými dravci. Dalším negativním vlivem jsou mezisousedské vztahy a nemožnost holuby chovat v jejich přirozeném prostředí. Chovatelé jsou nuceni holuby chovat ve voliérách, a to holubům nesvědčí,“ vyjádřil se předseda okresní organizace Českého svazu chovatelů v Bruntále, Miroslav Kyška.

Na akci dorazila posuzovatelka drůbeže Pavla Kabátová z Přerova, která vysvětlila, že na posuzovatelství se dělají těžké zkoušky, každý rok se jezdí na školení, na kterém se učí nová plemena. Posuzovatelů drůbeže v republice je přibližně 70. „Jezdím po celé ČR, kam si mne pozvou. Posuzovatel musí mít své razítko a číslo registru. Hodnotíme u každého plemena standardní znaky, kterými se musíme řídit. Pokud je zvíře nemá, anebo má dědičné vady, tak se mu udělí výluka a nemělo by jít dále do chovu,“ zareagovala Pavla Kabátová.

„Chodím tu každý rok. Přišel jsem si vybrat králíka do chovu, mají tu nejlepší králíky v okolí za příznivé ceny,“ řekl Antonín Šulák, chovatel králíků.

Akci hudebně doprovázela skupina Javorový škrpál.

„Jsme velmi rádi, že spolek našich chovatelů funguje. Dosahují velkých úspěchů v rámci národních i mezinárodních soutěží. Rádi je podpoříme v jejich aktivitách, vážíme si jejich práce pro Město Vrbno pod Pradědem,“ sdělil starosta Petr Kopínec.