Sobotní požár panelového domu ve Vrbně pod Pradědem byl pro hasiče jedním z nejnáročnějších případů za několik let. A nejen pro ně, ale i pro policii a vedení města.

Více o požáru najdete ZDE!

Navíc neskončil jen s uhašením domu. Pro hasiče a policisty pokračuje zkoumáním příčiny požáru a několik policistů od soboty nepřetržitě střeží místo, které museli jeho obyvatelé opustit a zanechat tu řadu svých věcí. O lidi postižené požárem se teď stará vrbenská radnice.

„Byl to velice náročný zásah pro všechny. Požár byl pozdě nahlášen, svědci si ho pozdě všimli,“ pojmenoval první problém ředitel okresních hasičů Jiří Patrovský. Než si lidé všimli, že v domě hoří, byla střecha v plamenech. K místu byl špatný přístup hasičské techniky, dům stojí ve svahu, ulice úzké. Počasí nepříznivé, mráz, sněžilo a foukal silný vítr. Ale radnice se postarala, aby technické služby cestu hned upravily a posypaly. Dopravu zde celou dobu řídili policisté.

Osoby evakuovali s maskami

Policisté byli také první na místě a začali s evakuací. Vzápětí dorazili vrbenští dobrovolní hasiči a pak profesionální jednotka z Bruntálu. Ale ještě před hašením bylo nutno dostat lidi z objektu. Tady se projevila lehkovážnost a nezodpovědnost některých nájemníků, kteří neopustili dům hned jak se o ohni dozvěděli. Jiní postávali na balkonech nebo seděli doma a hasiči je pak museli z domu dostávat s nasazenými dýchacími přístroji. Třináct lidí odešlo samo, sedmadvaceti museli pomoci hasiči. To byl v našem okrese mimořádný případ, kdy se rázem ocitlo v ohrožení tolik lidí. U pěti nájemníků se pak projevily potíže v souvislosti s nadýcháním se zplodin, jedna osoba zkolabovala. Hasiči poté ještě prohledali dům, jestli je skutečně prázdný.

V bytě, odkud se oheň začal šířit, našli hasiči jednoho mrtvého. Šlo o byt, který byl kvůli dluhům odpojen od elektřiny. Příčiny požáru ještě nejsou známy. Také ještě není jasné, jak nalezený muž zemřel.

Jiří Patrovský si pochvaloval jak práci hasičů při zásahu, tak i pomoc policie a spolupráci s městem. Sami hasiči nasadili do záchranné akce šedesát mužů. „V sobotu byly na místě dvě desítky policistů, v neděli patnáct lidí. Objekt pořád střežíme,“ řekla policejní mluvčí Pavla Tušková. Vedle vrbenských policistů dojeli pomoci i z Bruntálu a Krnova. Dopravní policisté zde řídili dopravu, policisté pomáhali hasičům při evakuaci osob z domu, na místě byl policejní psovod se psem, kriminalisté, specialista na požáry a chemické látky. Hasiči po uhašení požáru nasadili další techniku, a to speciální vysavače vody. Vodu, kterou zalili objekt, tak zase odsávali. I tak je ale postiženo velké množství lidí. Ti teď potřebují pomoc.

Radnice uspořádala sbírku

„Všichni nájemníci jsou momentálně v náhradním bydlení, mnozí se uchýlili k rodině, přátelům, ostatním zajistila náhradní ubytování radnice, a to na faře a v místních penzionech,“ uvedla Alena Kiedroňová z vrbenského městského úřadu.

Hned v neděli se sešla městská rada a rozhodla mimo jiné o vyplacení okamžité nenávratné finanční pomoci všem řádně přihlášeným nájemníkům ve výši tisíc korun. Z podnětu vrbenských dobrovolných hasičů a radnice se už v neděli rozběhla humanitární pomoc. Díky tomu už není pro postižené zapotřebí oblečení, ale nejvíce chybí přikrývky, polštáře, ložní prádlo, ručníky a hygienické potřeby. „Některé rodiny přišly skutečně o všechno a neměly své domácnosti pojištěny. Snažíme se zajistit každému cíleně to, co momentálně potřebuje. Město má v tuto chvíli k využití čtyři volné byty, ty jsou ale bez vybavení. Tam budou lidé potřebovat vše, od postelí, židlí, stolů a dalšího nábytku přes nádobí až po pokrývky a povlečení. V náhradním ubytování v penzionech jsou potřeby lidí v tuto chvíli jiné,“ uvedla starostka Vrbna pod Pradědem Helena Kudelová.

Ihned vznikla i finanční sbírka. Místní podnikatelé, spolky i občané nabídli postiženým rodinám okamžitě finanční pomoc.

Dárci mohou peníze posílat na účet města 1720771/0100, variabilní symbol 1414. Příspěvek lze ale také osobně složit do pokladny na Městském úřadě ve Vrbně.

DALIBOR OTÁHAL, KAREL JANEČEK