Vrbenský kostel je oproti těm v okolí výjimečný. Je jediným široko daleko, v němž je oltář obrácenna západ a ne na východ. A také je poddolovaný, takže se bortí jeho strop. Když z osmnácti metrů padá malba, je to velmi nebezpečné. Podobně jako v roce 1933, kdy spadla omítka nad oltářem a rozbila lavici. Proto byl vrbenský kostel 29. září uzavřen.

Lustr je pryč, sochy následují

Historický křišťálový lustr musel být z důvodů příprav na opravy svěšen. Z interiéru se musí dále odstranit i sochy. „Jsem rád, že je lustr v pořádku na zemi. Těším se, až jej jednou opět zavěsíme zpět," uvedl duchovní správce Miroslav Horák s tím, že chudá podhorská farnost musí v současné době sehnat chybějící finanční prostředky na stavbu lešení. Na záchranu kostela proto farnost vyhlásila veřejnou sbírku.

„Naší snahou je shromáždit potřebné finance na stavbu prostorového lešení, které by učinilo kostel znovu bezpečným a umožnilo by zahájení další etapy oprav vnitřních omítek," uvedl farář Miroslav Horák s tím, že jen na lešení je potřeba získat částku okolo 1,5 milionu korun. Samotná oprava rozpadajícího se stropu by však mohla stát až osm milionů.

„Potřebovali bychom půl milionu na stavbu lešení, ale ten nám chybí. Výstavba lešení je nyní klíčová, abychom do kostela mohli pustit památkáře a kostel zabezpečit před pádem omítky a zraněním jeho návštěvníků," vyjádřil se člen vrbenské farní rady Petr Obrusník. Kdo by rád pomohl zachovat vrbenský kulturní klenot, může přispět na číslo účtu 290045831, kód banky: 2010. Vítána je jakákoliv částka.

Lešení musí kostel zajistit

Pokud nebudou mít farníci na lešení, rekonstrukce kostela prostě nemůže začít. Obec Ludvíkov již slíbila deset tisíc korun. Zřejmě proto, že je vrbenský kostel vítaným turistickým cílem celého Vrbenska. „Mým přáním je, abychom v kostele mohli konat bohoslužby a veškeré obřady, aby zde opět mohly probíhat koncerty," řekla místní obyvatelka Marta Kudláčková, která chodívá do kostela i do sboru.

Také je přáním Marty Kudláčkové, aby opravy kostela začaly díky štědrým dárcům co nejdříve. „Jako bývalé učitelce výtvarné výchovy mi trhá srdce, že nejsou peníze na opravy," vyznala se Kudláčková.

Kostel Sv. Michaela je zavřený. K bohoslužbám musí věřící do kostela Nanebevzetí Panny Marie v místní části Mnichov. „Přes týden se budeme scházet v sakristii kostela Sv. Michaela, ale ostatní obřady, pohřby, nedělní a sváteční bohoslužby se budou konat v Mnichově," sdělil farář Miroslav Horák. Horší to ale bude, až přijde sníh. V zimě, když sněží a fouká, běžně na trase ke kostelu napadne během jediného dne půl metru sněhu.

A nebude v silách farníků, aby sníh pravidelně odklízeli.