Ve Středisku chytrých aktivit na ulici Ve Svahu se pochlubil sbírkou sto šedesáti hasičských autíček, ale i lodí a vrtulníků osmapadesátiletý vrbenský obyvatel Karel Friedrich. Šestatřicet let je členem Sboru dobrovolných hasičů a třicet let vychovává hasičskou mládež, mezi své svěřence počítal i ředitele okresních profesionálních hasičů Jiřího Patrovského nebo vyšetřovatele stejné jednotky Antonína Ušelu.

Pokračovatele má i ve své rodině. „Třeba syn Pavel má hasičskou školu ve Frýdku Místku a nyní dělá hasiče dobrovolného. Šest hasičů z mé líhně slouží na profi stanici v Bruntále a ve Vrbně je většina členů dobrovolné jednotky také z mé líhně,“ řekl Karel Friedrich. Sbírku hasičských autíček začal zakládat poté, co vyhrál ve Světlé Hoře svůj první exemplář, jímž se stal vůz CAS-25. „Z jednoho autíčka jsem časem nasbíral sto šedesát vozidel, zatím, a sbírám dál,“ pokračoval Karel Friedrich.

Každý rok mi přibyte přes patnáct autíček

Vloni na vánoce dostal za patnáct set korun větší auto. Kdo chce udělat celoživotnímu hasiči a vychovateli hasičských generací radost, měl by mu koupit tématické autíčko. Každý rok svou sbírku obohatí desíti až patnácti novými kousky. „Co vím, v bruntálském regionu jsem sám jediný, kdo má podobnou sbírku, v rámci kraje to jsou dva nebo tři sběratelé,“ svěřil se Karel Friedrich. Opatrování a údržba sbírky jej stojí v podstatě veškerý volný čas.

Vnoučata ví, které autíčko si můžou půjčit a které ne

„Mám sbírku v ložnici na poličkách ve čtyřmetrové stěně. Vše má svůj řád, svá pravidla, když přijdou vnoučata, mají přesně vymezeno, které autíčko si mohou půjčit a pohrát si s ním, a které naopak ne,“ pousmál se Karel Friedrich, který rád dělá dětem radost. Do Vrbna pod Pradědem se nastěhoval v roce 1955 a dříve pracoval i v zemědělství. Je držitelem jednoho z nejvyšších hasičských vyznamenání České republiky, Řádu svatého Floriána. To se uděluje dobrovolným hasičům za mimořádné výsledky, především ale za hasičské srdíčko, které svému poslání obětovali.