Obrovská holina v zatáčce pod Rejvízem ve směru na Zlaté Hory vznikala několik let. Dřevorubci tu káceli postupně, jak kůrovec napadal další a další smrky. „Dnes tu sadíme jilm, buk, modřín, borovici a příměs smrku. Takže smíšený les. Návštěvníci si mohou vybrat, co chtějí zasadit. Pomáhají jim naši zkušení lesníci,“ popsala mluvčí pořadatele akce, Arcibiskupských lesů a statků Olomouc, Dagmar Málková.

LOKOMOTIVA U57.001 neboli Malý Štokr je symbolem Osoblažky.
TIP Deníku: Zahájení parní sezony. Na Osoblažce vyhlásí sbírku na Malý Štokr

Sedm hektarů plochy bude třeba osázet šedesáti tisíci sazenicemi. Dobrovolníci dnes zvládnou zlomek, ale každá pomoc se počítá. Bližší pohled odhaluje, že stráň není úplnou planinou. Mezi pařezy tu spontánně vyrůstají mladé jeřáby. Zájem lidí předčil očekávání pořadatelů, oranžové rýčky zvané sazáky tak putují z ruky do ruky.

„Takhle trochu odhrnete hrabanku a větve, abyste se dostali na zem. Uděláte škvíru, vezmete stromeček a strčíte ho do ní. Trošku porovnáte kořeny, zaryjete kousek vedle, musíte vytlačit vzduchovou kapsu. Pak přitlačit vrchem, škvíru trochu zasypat, aby to nezasychalo, a přišlápnout,“ instruuje příchozí rodinku zkušený lesník.

Poštovní štola ve Zlatých Horách a Zlatokopecký skanzen.
Podívejte se s námi do podzemí Zlatých Hor

Práce jde dobrovolníkům rychle od ruky, a tak lesníci provázkem vytyčují další a další řady. „Jsme z Bruntálu, přijeli jsme s celou šestičlennou rodinou. Dozvěděli jsme se to přes babičku, která se o tyto věci velmi zajímá. Přišli jsme pomoct. Lesy jsou krásné a potřebujeme je,“ objasňuje Jiří Skácel důvod, proč na Rejvíz vážil cestu.

Jarní část sezony zalesňování je pomalu u konce. Osazování kalamitních holin je jedním z největších úkolů, před nimiž lesníci stojí. Jen arcibiskupské lesy na pozemcích ve své správě plánují v letošním roce vysadit několik milionů stromků.

Takzvaná zombie droga.
Syntetické kanabinoidy znovu na scéně. Tentokrát na Opavsku