Na kino v netradičním prostředí se mohou těšit diváci, čeká je čtvrtý ročník Noci filmů na Sovinci. Hlavním tahákem pro filmové nadšence je jistě švédský film Vozka smrti režiséra a herce Victora Sjöströma zroku 1920. Námět poskytl román švédské nositelky Nobelovy ceny za literaturu Selmy Lagerlöfové a patří do pokladnice švédské kinematografie.

Film se proslavil působivým použitím dvojexpozice v duchařských scénách; Sjöström vytěžil ztéto technické zvláštnosti silnou emoci a poetičnost. Scéna, v níž se hlavní protagonista – odporný tyran a alkoholik David Holm – probouzí za zvuků půlnočních zvonů o silvestrovské noci, aby s dojmem, že je odsouzen do pekla, spatřil svou vlastní mrtvolu, patří k nejsilnějším scénám v dějinách kinematografie,“ napsal v pozvánce na sovinecké promítání za organizátory Roman Kubík.

Ačkoliv popis filmu může působit strašidelně, diváci by se rozhodně nabídky programu neměli bát. „Na rozdíl od loňské Noci, kdy nás hudební i filmová nabídka obohatila o setkání skrvežíznivými upíry, chtěl bych tento večer věnovat spíše člověku a jeho osudu,“ uvedl Roman Kubík.

Překvapení v podobě celovečerního filmu

Návštěvníkům akce zahrají svou zpívanou poezii bratři David a Milan Bátoři zOpavy. Představí se muzikant a básník Oldřich Janota, zahraje jak svůj repertoár z osmdesátých let, tak i svou současnou tvorbu.

Vlastní filmovou projekci zahájí práce studentů katedry střihové skladby na FAMU. Diváci uvidí snímek Pan Mireček od Evženie Brabcové, Šimona Špidlu představí jeho dílko Jen pro vnitřní potřebu a Poloostrov je od Adama Brothanka. Pak přijde na řadu již zmíněný Vozka smrti od Victor Sjöströma. Film hudbou doprovodí dvojce muzikantů Vladimír Václavek a Frieder Zimmermann.

Na závěr večera slibují pořadatelé pro diváky překvapení v podobě jednoho celovečerního filmu ze 70. let. Noci filmů na Sovinci začíná v sobotu 11. června v 19 hodin