V anketě ČTK se na tom shodli oslovení odborníci, kteří navíc poukázali na problémy v komunikaci mezi personálem a vozíčkáři. "Bariérovost je tak obrovská, že lidé raději nikam nejezdí. Navíc se lidé musí učit mluvit se zdravotně postiženými, často se totiž stává, že takového člověka personál zcela ignoruje," řekla ČTK předsedkyně krajské rady osob se zdravotním postižením Jana Kubicová.

Výjimkou je hotel Steel v Třinci na Frýdecko-Místecku, uvedl kybernetik Jaroslav Dembinný, který je sedmým rokem upoután na invalidní vozík. "K přestavbě si pozvali lidi s handicapem všech druhů. Hotel jsem prolezl od přízemí až po střechu, všechny detaily včetně umístění zrcadel vyhovují vozíčkářům. I z hlediska komunikace provozovatelů a personálu je vše v pořádku," dodal.

Naopak Hotel Prosper v Čeladné je sice zrekonstruovaný, ale vozíčkáři tu podle něj mají problémy s použitím WC. Zámek Kunín, který patří mezi nejcennější barokní památky na Moravě, je podle svého kastelána Jaroslava Zezulčíka dostupný i pro vozíčkáře ve všech patrech včetně půdy. Má totiž na bočním schodišti plošinu.

Podle Ludmily Vajdové z bruntálského muzea, kam se dá vstoupit jen po schodech, se tělesně handicapovaní dostanou na prohlídku expozice pouze s pomocí zdravých lidí. Moravskoslezský krajský úřad budování turistických tras pro vozíčkáře nesleduje. "Na značení pěších, cyklistických a lyžařských turistických tras poskytujeme každoročně dotaci. Pro letošní rok je to 700.000 Kč. Nicméně to, zda bude dotace použita na trasy byť jen zčásti pro handicapované, není v dotační smlouvě výslovně uvedeno," řekla ČTK Tereza Hlaváčová z tiskového oddělení hejtmanství. Letos podle ní dotaci získal Klub českých turistů v kraji, ani ten ale přímo s vozíčkáři nespolupracuje.

"Pracujeme s lidmi postiženými, ale chodícími. Vozíčkáři mají vlastní organizace," řekl ČTK tělesně postižený cvičitel František Dvouletý. Podle předsedy moravskoslezského klubu turistů Břetislava Boháče jsou turistické trasy v přírodě pro vozíčkáře zpravidla nepoužitelné. "Bez pomoci druhých mohou využívat snad jen městské vycházkové okruhy," dodal. V Moravskoslezském kraji vzniká pilotní projekt Beskydy pro všechny, který je financován z prostředků státu a EU. Jeho cílem je zpřístupnit turistická místa v části Beskyd handicapovaným lidem a postupně se rozšířit do jiných krajů republiky. Díky tomu vznikla příručka s názvem Travel manual, která mapuje dostupnost asi stovky míst v Těšínských Beskydech a Pobeskydí.