Po roce ožila o prvním červencovém víkendu lomnická Ekofarma Juráň závody vozatajských posádek. Každoroční účastnicí, hájící domácí barvy, je Zuzana Juráňová, která vyjela na trať s kolegou, ošetřovatelem koní Pavlem Kalužou.

„Letos nejedu amazonky, ale jednospřeží, normální a klasickou kombinovanou soutěž," řekla Deníku těsně před zahájením Vozatajských závodů Zuzana Juráňová.

Zakladatel Pavel Kaluža

Nápad pořádat červencové Vozatajské závody vzešel před čtyřmi lety od ošetřovatele koní Pavla Kaluži. „On když přijde s nějakým nápadem, nemá daleko k jeho realizaci. Říkali jsme si, že bychom opravdu mohli něco podobného zkusit. Snad se nám podaří tradici udržet také do dalších let," přála si Zuzana Juráňová.

O prestiži závodu svědčí i návštěvnost závodníků. Vloni bylo posádek šest, letos již silně přes dvacet.

Přijeli vozatajové z Čech i Moravy. „Konkurence je silná. V amazonkách jsem jela výhradně vozatajský parkúr a soutěž v kládách. Teď je to o dost těžší. Jde o kvalifikaci na mistrovství republiky, musíme dodržet přesně pravidla, a navíc nás čeká těžký tah. V mužské konkurenci to vyžaduje pořádně zabrat," uvedla Zuzana Juráňová.

Jak dodala, závody jsou též o krapítku toho štěstí. I zapřažení koně jsou často nevyzpytatelní, a taky mají své dny.

Ekofarma, to ale není jen o ježdění, jako spíše o dennodenní starostlivosti o zvířata.

„Starám se momentálně o dvacet koní . Jsem celoživotní koňák. Vyučil jsem se ve dvaašedesátém roce v Kladrubech, a už mi to zůstalo," uvedl ošetřovatel koní Pavel Kaluža.

V areálu lomnické farmy se o víkendu netočilo všechno jen okolo koní. Návštěvníci si mohli prohlédnout vesnickou minizoo, výstavu ze života staré vesnice, veteránů nebo výstavu fotografií Jindřicha Štreita ze Sovince. Vozatajské závody a všechen ten mumraj okolo zaujal rovněž režiséra Vladimíra Morávka z Brna.

„Kde tohle člověk jen tak uvidí? Takové bodré lidičky, skvělé prostředí. Říkám si, že to si prostě koleduje o film," plánoval režisér Morávek.

Mladší návštěvníky zaujaly zejména stáje a koníčci. I ty, kteří přijeli z letního tábora v Hynčicích. „Na závody jsme se těšily nejvíce, fajn byla prohlídka stájí," řekla tábornice Nikol Hauptmannová z Ostravy, která ve stájích ekofarmy hladila koňské hřbety s Majou Jahodovou. Obě se těšily na další dobrodružství, která na ně v průběhu prázdninového období čekají.