Vladimír Juráň se na farmě stará spíše o skot. Koně jsou výsadou jeho ženy Zuzany, milovnice těžkých, chladnokrevných plemen koní. Majitelka farmy má za sebou zkušenost s taháním klád z lesa i řadu let práce na farmě v Lomnici. „Říkali jsme, si že když už tu koně jsou, nebudeme je mít pouze k produkci hříbat. Závody jsme uspořádali hlavně jakožto prezentaci zemědělství v bruntálském regionu, i samotný region," řekl majitel Vladimír Juráň.

Inspiraci hledali ekofarmáři při soutěžích v Pardubicích, Hošticích i na jiných místech. Zalíbily se jim natolik, že uspořádali kvalifikaci na mistrovství i v Lomnici. Poblíž totiž žádná obdobná soutěž ke spatření není. „Je to krásné, když si hřebec vyskočí. Člověk musí mít ty zvířata rád, aby jim porozuměl," sdělil Juráň. Závody uspořádali na farmě bez jakýchkoliv sponzorů. Ti by mohli pomoct až příští rok, při druhém ročníku vozatajského klání.

V Lomnice byla v sobotu k vidění špička plemenných chovů, Norici, a zejména Slezští Norici. „Za nejzajímavější považuji formanskou jízdu. Pár koní táhne vozík s kočím a jeho závozníkem. Jezdí rozmanitým terénem, závozník musí vůz vyrovnávat, aby se nepřevrhl," popisoval jednu z disciplín Juráň.

Dalšími disciplínami byla práce s kládou, couvání i zatáčení a těžký tah, při němž koně táhly saně s přibývajícím nákladem. Soutěž byla pro vozataje nedílnou součástí kvalifikace na zářijové mistrovství republiky v Českých Budějovicích.