V Krnově ale provozuje prádelnu paní Josefa Gronkowiecová, která na mandlování nedá dopustit. Ráda se podělí o své zkušenosti a zážitky s praním a mandlováním.

„Když jsem s naší prádelnou Vločka v roce 2005 začínala, předpokládala jsem, že budeme prát hlavně pro rodiny, protože ženy většinou bývají velmi časově vytížené. Ty ale bohužel nijak zvlášť nechodí. Zákazník si klidně může nechat u nás prádlo jen vymandlovat, když chce prát doma. Bohužel se zdá, že dnešní doba si tuto službu už tak nežádá jako dřív. Mnoho lidí prádlo vůbec nežehlí, a tak je o zákazníky nouze,“ říká Josefa Gronkowiecová, majitelka prádelny Vločka.

Mandlování patří mezi řemesla, která se v dnešní době už moc často nevidí. Paní Gronkowiecová vyvrátila představu, že zalíbení v tomto řemesle zdědila po někom ze svých předků: „V naší rodině jsme ložní prádlo nosili na mandl, ale sami jsme si to doma nedělali. Už jsem byla v důchodu, když mě jednou napadlo, že tato služba v Krnově chybí a že bych mohla zkusit mandlování zase rozšířit. Tak jsem pomalinku začala. Postupně jsem zaměstnávala pracovníky. Když se dařilo dobře, bylo jich až pět, ale jak ubylo zakázek, ubylo také zaměstnanců. Teď jsme tady jen dvě.“

V prádelně se nachází spousta přístrojů od sušičky, praček, samotného mandlu, žehličky na ruční žehlení až po lis. Dokonce se může pyšnit i certifikátem na praní zdravotního prádla. To obnáší splnění mnoha hygienických podmínek, musí se prát na 90 stupňů a mandlovat na 140, aby se teplem zničily veškeré bakterie.

Tyto normy musí paní Gronkowiecová splnit, aby vůbec mohla nabízet takovou službu. „Prali jsme dřív pro ústav sociální péče, ale protože nikde není peněz nazbyt, tak si sami ve svém komplexu zřídili prádelnu a naše služby přestali využívat,“ pokrčila rameny paní Josefa.

Její prádelna Vločka nabízí praní, mandlování, žehlení i úpravu prádla nejen pro domácnosti, ale i pro restaurační zařízení, ubytovny a všechny organizace, kde je potřeba prát prádlo ve větším objemu. Pečlivě vybírá kvalitní prací prostředky a při praní používá léty prověřené postupy, podle kterých praly už naše babičky.

Pro paní Gronkowiecovou je nejlepší odměnou za provedenou práci, když ji zákazník dokáže ocenit. A jak takové mandlování probíhá? V prádelně je k dispozici mandl, který v průběhu mandlování prádlo nenapařuje. Proto je důležité odhadnout optimální vlhkost. Za léta praxe už dámy z Vločky dobře vědí, že prádlo se musí ze sušiček vytahovat ani ne vlhké a ani ne úplně suché.

„Praxí se to pozná, kdy už je prádlo tak akorát na mandlování,“ prozradila základní fígl úspěšného mandlu paní Josefa. Na reportáž do prádelny jsem si s sebou přinesla kromě diktafonu také čerstvě vyprané povlečení, které ale bylo úplně suché. Paní Josefa ho zkušeně vsunula do mandlu.

Přestože nebylo správně navlhčené, z mandlu vyjelo během několika vteřin krásně narovnané a vonělo čistotou. Než jsem si ho odnesla domů, shodli jsme se s paní Gronkowiecovou, že není nic lepšího než si po dlouhém dnu lehnout do čistého voňavého povlečení.

-nič-