Zejména v malých obcích s pětičlenným zastupitelstvem je snadné, aby v rozhádaném zastupitelstvu část nespokojených složila mandáty a vyvolala opakované volby.

Pokud dojde k tomu, že se zastupitelstva hned po volbách rozpadla nebo vůbec nevznikla, obce dál vedou jejich starostové z předchozího volebního období. Taková obec hospodaří v provizoriu a všichni s napětím očekávají, zda v opakovaných komunálních volbách voliči rozdají karty aspoň trochu jinak.

DVA NESLOŽILI SLIB

V Petrovicích loni v řádném termínu volilo 69 procent voličů, kteří si vybírali z pěti uskupení. Tři z nich se do zastupitelstva dostala. Došlo k tomu, že dva zastupitelé nesložili slib. O víkendu v opakovaných volbách voliči vybírali jen ze tří kandidátek.

Významný rozdíl byl i v tom, že dosavabní starostka Petrovic Ilona Biličková se po této zkušenosti rozhodla, že v opakovaných volbách už kandidovat nebude. Tentokrát přišlo v Petrovicích k urnám 67 procent voličů. V zastupitelstvu budou mít své zastoupení všechny tři uskupení.

Petrovice 2019 získaly 18,8 % hlasů (mandát získal Štěpán Začal), život pro Petrovce 38% (Veronika Kmínková a Ivana Ramacciotti) a Pro Petrovice 43% (Radka Drgáčová a Jan Kubica).

USPĚLA BUDOUCNOST PAVLOVIC: KANDIDÁTKA LENKY DROZDOVÉ

Ve Slezských Pavlovicích šlo loni volit 59 % voličů, o víkendu jich k opakovaným volbám jich přišlo 66 %. Po řádných volbách na podzim 2018 nastala neobvyklá situace. Volby s přehledem vyhrálo uskupení Budoucnost Pavlovic s 67 % hlasů.

Namísto toho, aby si Budoucnost Pavlovic pohodlně užívala drtivého volebního vítězství, došlo k vzájemnému nedorozumění mezi starostkou Lenkou Drozdovou a Tomášem Kotáskem z téže kandidátky. Namísto spolupráce s kolegy z Budoucnosti Pavlovic Kotásek nečekaně uzavřel spojenectví se zastupitelkou z konkurenční kandidátky KDU-ČSL.

V opakovaných volbách se už Lenka Drozdová a Tomáš Kotásek představili voličům jako soupeři. Volby vyhrála Budoucnost Pavlovic Lenky Drozdové s 60 procenty hlasů, a Kotáskovi Patrioti získali zbývajících 40 procent.

„Moc děkujeme všem voličům, kteří nám dali hlas a svou důvěru ve včerejších komunálních volbách, které naše kandidátka Budoucnost Pavlovic vyhrála. Děkuji také svým kolegyním na kandidátce a všem, kteří nás podporovali a podporují,“ vzkázala Lenka Drozdová spoluobčanům, když byly vyhlášeny výsledky opakovaných voleb.

Kromě Petrovic a Slezských Pavlovic si obecní volby o víkendu zopakovaly také obce Skršín na Mostecku, Otradov na Chrudimsku a Přeštěnice na Písecku.