V našem okrese s převahou zvítězila ČSSD, která získala 42,23 procent hlasů. Druhá KSČM získala 21,68 procent hlasů, v těsném závěsu je až třetí ODS s 21,23 procenty hlasů.

Z našeho okresu tak v krajském zastupitelstvu zasednou za KSČM Jitka Hanusová z Města Albrechtic, za ČSSD Jaroslav Palas z Krnova, Ladislav Velebný z Dolní Moravice, Jaroslav Kala z Rýmařova, Alena Krušinová z Krnova a Vladimír Jedlička z Bruntálu. Za ODS se do zastupitelstva dostal Jiří Veverka z Krnova.

V krajském zastupitelstvu, které má 65 členů, bude mít ČSSD 31 mandátů, ODS 18, KSČM 11 a KDU-ČSL 5 mandátů. Na základě těchto výsledků se jeví jako nejpravděpodobnější koalice ČSSD a lidovců, a do čela krajského úřadu má rázně vykročeno Jaroslav Palas z Krnova.

Navzdory všeobecnému propadu ODS preferenční hlasy ukazují, že si současný hejtman Evžen Tošenovský ve své funkci nevedl špatně. Tošenovský nasbíral v kraji nejvíc preferenčních hlasů, celkem 25 650. Jeho pravděpodobný nástupce Jaroslav Palas měl v kraji pouze 15 410 preferencí.

Přestože o krajské volby obvykle mívá veřejnost menší zájem než o parlamentní, letos byla v našem okrese volební účast slušná. K urnám přišlo 35 procent voličů, což je přes 27,5 tisíce lidí. V okrese Bruntál stejně jako v celém kraji s převahou zvítězila ČSSD, která dostala přes 42 procent hlasů. Dařilo se zde také komunistům, kteří v okrese Bruntál dostali téměř 22 procent hlasů, což je o 5 procent lepší výsledek než je celokrajský průměr. Komunisté na okresní úrovni dokonce o pár desetin porazili třetí ODS.

Pro ODS je porážka od komunistů na Krnovsku a Bruntálsku určitě nepříjemné rozčarování, ale ještě horší debakl zde čekal lidovce. Pouhá čtyři procenta hlasů z okresu Bruntál jsou opravdu varováním, že se tato parlamentní strana začíná stále častěji pohybovat pod hranicí pětiprocentního hranice potřebné pro zisk mandátu. Lidovce prozatím může uklidnit to, že v rámci kraje získali 7 procent hlasů a budou mít tedy pět krajských zastupitelů.

V okrese Bruntál už významně šlape lidovcům na paty volební seskupení Demokracie bruntálského podnikatele Petra Czasche, které zde získalo 3,3 procenta hlasů. Demokracie zde dokonce převálcovala parlamentní Zelené, kteří v našem okrese získali pouhých 1,42 procenta. Zajímavé srovnání nabízí volební výsledky v Nových Heřminovech, kde v parlamentních volbách roku 2006 získali Zelení výborný výsledek 13,3 procenta hlasů. Poté se Martin Bursík stal ministrem životního prostředí a došel k názoru, že stavba přehrady je ekologický a prospěšný projekt, což je zřejmě hlavní důvod proč obliba zelených v Heřminovech opadla. V letošních volbách dostali Zelení v Heřminovech jediný hlas.

Jaroslav Palas: Věděl jsem, že vyhrajeme, ale ne, že o tolik

Čím si vysvětlujete takový volební úspěch?
V průběhu volební kampaně jsme absolvovali 160 mítinků s lidmi. Z toho, co říkali, jsem věděl, že volby vyhrajeme, samozřejmě, že se nedalo odhadnout o kolik. Záleželo také na volební účasti. Chtěl bych proto poděkovat našim voličům, že přišli k volbám a odevzdali nám hlasy. Je potřeba zdůraznit, že ten boj nekončí, ale že skončí až za týden, druhým kolem senátních voleb. Prosím občany, aby přišli určitě podpořit kandidáty sociální demokracie. To vítězství přes dvaačtyřicet procent je velice dobrý výsledek, a samozřejmě je to náš závazek vůči občanům Moravskoslezského kraje, abychom to, co jsme slibovali na mítincích, splnili.
Čím to, že jste zvítězili s takovým velkým rozdílem?

Nám se podařilo rozbít mýtus krajské ODS v Moravskoslezském kraji a mýtus Evžena Tošenovského tím, že jsme vysvětlili občanům, že to nebyla ODS, kdo zajistil prosperitu Moravskoslezského kraje, ale že to byly vlády sociální demokracie. Ty sem přivedly investiční pobídky, začaly za pomoci našich starostů a primátorů realizovat průmyslové zóny. Mohou za to, že do kraje přišel příliv investic a že tu byl po určitou dobu zachován sociální smír. Jde také o to, že lidé nelibě vnímají politiku centrální vlády, kdy jsou zaváděny poplatky ve zdravotnic tví. Přitom naprosto zbytečně, když systém má přebytky. Vyzkoušeli si dva roky vlády ODS, a to byl důvod, proč šli k volbám a dali nám své hlasy.
Máte představu o tom, s kým vytvoříte na kraji vládnoucí koalici?

Koalici uděláme s tím, kdo nám bude garantovat, že budeme moci realizovat to, co jsme slíbili na náměstích. Tedy zrušení poplatků v krajských nemocnicích, to, že se nebudou privatizovat krajské nemocnice, a že fakultní nemocnice zůstane klenotem.

E. T. padl. Kraj je teď oranžový

Masakr, armagedon, katastrofa. Tak vidí výsledky voleb poražení občanští demokraté. Naprostá euforie, bouřlivý potlesk, velké oslavy byly naopak na straně vítězné ČSSD. Lidé chtěli změnu, po modré zvolili oranžovou.

Kdyby hrály roli jen preferenční hlasy voličů, občanský demokrat Evžen Tošenovský by byl už potřetí hejtmanem Moravskoslezského kraje. Získal jich totiž nejvíce ze všech kandidátů. O deset tisíc více než jeho hlavní protivník – volební lídr sociálních demokratů Jaroslav Palas. Jenže jeho ODS volby v kraji celkově drtivě prohrála, takže slavit může rival z ČSSD.

Palas slaví, Tošenovský varuje

„Věděl jsem, že vyhrajeme. Že to bude o tolik, mě příjemně překvapilo. To vítězství je velice dobrý výsledek, a samozřejmě je to náš závazek vůči občanům Moravskoslezského kraje, abychom to, co jsme slibovali na mítincích, splnili,“ prohlásil Palas.

Evžen Tošenovský reagoval na prohru se svou typickou kamennou tváří a rozvahou. „Jako lídr jsem zodpovědný za výsledek. Snažili jsme se o maximum. Výsledek je dramatický, a to nejen pro tento kraj. Pro ODS je vážným signálem, že se celá republika obarvila do oranžova. Teprve čas ukáže, jak vážná věc se odehrála v této zemi,“ konstatoval exhejtman.

Pravici střídá levice

Kraj povedou stejné politické strany jako doposud. Zásadně se však změní směr. Pravici střídá levice. Volby totiž přinesly výrazné vítězství sociálních demokratů a drtivý propad občanských demokratů. O dobrém výsledku mohou mluvit třetí komunisté. Lidovci prošli o fous. Protože ztratili tři křesla v zastupitelstvu, jejich lídr Pavol Lukša dnes hodlá nabídnout svůj post šéfa moravskoslezské KDU-ČSL. Propadákem jsou zklamaní zelení. Ti se do krajského zastupitelstva nedostali vůbec.

Kdo bude vládnout?

Kdo tedy bude příští čtyři roky v kraji vládnout? Pozice ČSSD je natolik silná, že si může vybírat koaličního partnera. Kdo to bude, zatím nikdo nechce říct. „Koalici uděláme s tím, kdo nám bude garantovat, že budeme moci realizovat to, co jsme slíbili na náměstích,“ stručně odvětil Jaroslav Palas.

ČSSD uspěla také v senátních volbách

Sociální demokraté uspěli také v senátních volbách. V Karviné mají hned po prvním kole svého senátora. Lékař Radek Sušil nahradí v horní komoře parlamentu stávajícího senátora Eduarda Matykiewicze z KSČM. Získal 53,34 procenta hlasů. „Určitě jsem nečekal, že vyhraji hned v prvním kole. Samozřejmě, že mám obrovskou radost,“ řekl krátce po zveřejnění výsledků voleb Sušil, který svůj úspěch přičítá poctivě vedené předvolební kampani.

Ve Frýdku-Místku, v Ostravě - městě a v části Novojičínska se o víkendu bude konat druhé kolo senátních voleb. V Ostravě-městě se utkají z prvního kola vítězný Petr Guziana (ČSSD) s Václavem Roubíčkem (ODS), ve Frýdku- Místku vítězná Eva Richtrová (ČSSD) s Františkem Kopeckým (ODS). V části Novojičínska budou lidé volit mezi zatím vítězným Jiřím Lajtochem (ČSSD) a Eduardem Sohlichem (ODS).

Fidel Kuba, Mirka Chlebounová, Martin Pleva