Starosta Nových Heřminov Ludvík Drobný popsal spoluobčanům svůj pohled na spor o prodej bunkru, kvůli kterému se před volbami rozpadlo zastupitelstvo. Drobný v obecním zpravodaji vysvětlil, proč se po této zkušenosti rozhodl už znovu nekandidovat.

Jedním z mála starostů, který kandidoval, ale nepodařilo se mu obhájit svůj mandát, je Emilián Janča, starosta Čakové. Mandát na něj nezbyl, takže skončil mezi náhradníky.

Bruntál, volby 2022, koláž kandidátů.
NOVÍ ZASTUPITELÉ: Podívejte se, kdo všechno povede Bruntál další 4 roky

Zajímavá situace nastala 24. 9. 2022 v den voleb na Osoblažsku. Starostové a starostky Liptaně, Slezských Rudoltic, Bohušova a Osoblahy si nenechali ujít slavnostní jízdu parní lokomotivy na počest čerstvě zrekonstruovaných nádraží kolem úzkokolejky. Vyhrávala jim dechovka a přihlížely desítky místních i turistů, když stříhali pásku na krásně opravených nádražích. Jejich optimismus byl na místě, protože všichni bez problémů svůj zastupitelský mandát obhájili.

Obhájení zastupitelského mandátu je ale jen první krok. Nikomu nezaručuje, že se při povolebních vyjednáváních podaří vytvořit takovou koalici, aby byl starosta znovu zvolený starostou. Obzvlášť komplikované povolební vyjednávání lze z hlediska volební matematiky očekávat v Rýmařově, kde voliči poslali do zastupitelstva 8 z 11 kandidátek. Shodou okolností v Rýmařově už nezbyl žádný mandát na ODS ani na komunisty.

Ladislav Václavec.
Vítěz senátních voleb v Bruntálu vzešel z 1. kola. Podpořila ho řada starostů

Podle očekávání v Úvalně triumfálně zvítězila kandidátka současného velmi oblíbeného starosty Radka Šimka s podporou 78 procent hlasů. V Úvalně byla úspěšná ryze dámská kandidátka Ženy pro Úvalno, která doplní vítěznou sestavu Radka Šimka jednou zastupitelkou.

Ve Vrbně pod Pradědem s přehledem vyhrálo ANO se 38 procenty hlasů. Na této vítězné kandidátce byl nejen starosta Petr Kopínec, ale také jeho dcera Karolína Kopíncová. Zatímco starosta Kopínec má podle očekávání ve Vrbně nejvíc preferenčních hlasů, velký překvapením bylo, že ani titul Miss Czech Republic nepomohl Karolíně Kopíncové k preferenčním hlasům. Po sečtení hlasů se ukázalo, že pouze poskočila ze 16 místa na kandidátce o jedinou příčku výš.