Zástupci tohoto odboru připravili společně s vojáky z 53. pluku průzkumu a elektronického boje několik stanovišť, kde si školáci a gymnazisté mohli natrénovat první pomoc, chemickou ochranu, sebeobranu či topografii. Teoretickou část zpestřila ukázka techniky a průzkumné bezpilotní prostředky RAVEN a Vážka A.

„Obrana státu není záležitostí pouze profesionálních vojáků, ale všech občanů naší země,“ zdůraznila Eva Zítková z odboru komunikace MO na začátku každé přednášky. „Nejdůležitější je předcházet ozbrojeným konfliktům nebo je řešit nevojenskou cestou. Dnes je to poprvé, kdy vojáci na školy přivezli i drony a představili jejich schopnosti,“ avizovala Zítková přítomnost bezpilotních prostředků.

„RAVEN získává informace s přenosem obrazu v reálném čase, detekuje a identifikuje cíle, podporuje pozemní manévrové jednotky,“ představil svoji práci četař T. V., který je příslušníkem 533. praporu bezpilotních systému z Prostějova. Upozornil, že Raveny už mají za sebou akce v bojových podmínkách na zahraničních misích. Byly nasazeny v letech 2009 až 2013 v Afghánistánu.

„Naše rota využívá ke své činnosti bezpilotní prostředek Raven RQ-11 B, který je předurčen k vzdušnému průzkumu a sledování zájmových prostorů a objektů. Získává tak reálné informace ze situace na bojišti. Lze jej využít k vyhledávání nepřítele nebo možných nástrah, léček či k průzkumu terénu,“ uvedl četař T. V. a dodal: „Dron letí až osmdesátikilometrovou rychlostí v závislosti na rychlosti větru. Pohybuje se v operační výšce zhruba 150 m a jeden let vytrvá 60 – 90 minut.“

Druhým bezpilotním prostředkem, který vojáci dětem a mládeži předvedli, byla Vážka A. Dron, který během letošního požáru v Českém Švýcarsku objevil stovku skrytých ohnisek. „Tenhle malý dron dokáže pořídit fotografii o vysoké kvalitě, má digitální zoom a termokameru. Létá více než sedmdesátikilometrovou rychlostí a ve vzduchu vydrží půl hodiny,“ vysvětlil četař V.R., specialista z prostějovského praporu.

Základní škola v Novém Jičíně se s vojáky nesetkala poprvé. V červnu 2009 přišla na značnou část území Novojičínska stoletá voda. Obrovské škody pomáhaly likvidovat na tři stovky vojáků, kteří byli ubytováni přímo ve škole.