Čtrnáctistupňový mráz, ale jinak krásné ráno. Závodníci Winteru Survivalu se včera po šesté hodině hrabali ze spacáků, na posilněnou si uvařili polévku a pak s chutí na trať.

Měli za sebou první noc strávenou pod širým nebem jen tak ve spacácích. Stany podle pravidel použít nesmí, na záhrab bylo málo sněhu a stavět si přístřešky z větví by bylo časově náročné.

„Nocování jsem čekal horší, ale ohřáli jsme se u ohně, něco jsme usušili z předchozího přesunu, pak jsme zalezli do spacáků a spali jsme až do rána. V deset jsme šli spát a v šest jsme vstávali. Člověk se samozřejmě sem tam vzbudí, protože nemá komfort jako v posteli, ale zimu jsem necítil, i hlavu jsem dal do spacáku,“ ohodnotil nocování Viktor Novotný z 73. tankového praporu Přáslavice.

V úterýčekaly na soutěžící ty nejnáročnější disciplíny a večer opět přespání v přírodě. A mezi tím kilometry přesunu náročným terénem a plnění soutěžních úkolů.

Úprk z hradu

Horolezecké dovednosti a souhru týmu prověřila disciplína nazvaná Úprk z hradu. S veškerým vybavením se museli soutěžící dostat na vrchol skály, pak již bez výbavy slaňovali postupně asi pětadvacetimetrovou skalní stěnu.

„Každý člen hlídky plní nějaké úkoly. První provede slanění se zajištěním. Tady připraví stanoviště pro tým, který je nahoře. Druhý představuje zraněného a třetí člen hlídky má za úkol zraněného správně spustit dolů,“ popsal disciplínu hlavní rozhodčí major David Ullrich.

A zase na trať

Po zdolání skály se zase závodníci vydali na několikakilometrovou trať na lyžích. Další disciplínou byl biatlonový závod. Vojáci běželi určenou trasu na sněžnicích a pak je čekala střelba na terče, vestoje a bez opory. A kde si sáhli na dno sil, to byla Dráha bojovníka. Ti nejlepší ji stihli pod čtyři minuty, ale i tak mnozí v cíli klesli vysílením na kolena. Na krátké trase museli například provést několik bojových úderů proti figurantovi, překonat kládu v cestě, část trasy se plížit, přenést dva zraněné, přenést těžké břemeno, vyšplhat se po síti a udělat kotoul.

„To byla náročná disciplína po přesunu. Byla naprosto výborná, dobře ji pořadatelé postavili a jelikož jsme z fakulty tělesné výchovy a sportu, tak to musíme vyhrávat tyhle věci. Zatím by to mohlo být na bednu,“ ocenil Dráhu bojovníka po jejím absolvování Matěj Picka z Vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze.

Na všechny úkoly a přesun měli vojáci dvanáctihodinový limit.Ve středuje čeká další náročný den.