Z ostravské centrály Integrovaného záchranného systému jim přišel pokyn k výjezdu a souřadnice místa události. Na břehu u Razové je krvácející muž v bezvědomí. Záchranáři si v běhu zapínají záchranné vesty, naskakují do člunu a vyráží. Tři kilometry po vodě rychle zdolají motorovým člunem.

„Na místo jsme dorazili rychle, díky navigačnímu systému nebyl problém místo události najít,“ popsal výjezd záchranář Martin Krejčí. Na břehu ležel muž a z nohy mu vytékala krev. Posádka se pustila do ošetření, ale záhy znejistěla.

Ilustrační foto.
Město Krnov v září zdraží bazén, saunu i kluziště

„Krev nevytékala z rány, ale z hadičky. Mysleli jsme, že si z nás někdo dělá legraci, ale pak jsme zahlédli ve křoví našeho předsedu,“ vyprávěl další záchranář Jiří Novotný.

Posádce vodních záchranářů došlo, že jde jen o cvičení. Krvácející figurant dál hrál muže v bezvědomí. Záchranáři pokračovali v naučeném postupu, zastavili krvácení, zraněného uložili na nosítka, dopravili na člun a převezli na místo, kde si pacienta může převzít osádka sanitky Záchranné zdravotnické služby. Spadl jim kámen ze srdce, že nebyl ohrožen ničí život a oni na chvíli dělali jen atraktivní podívanou pro diváky na břehu.

Jmenuji se KRISTIAN ONDRA, narodil jsem se 22. Července 2019, při narození jsem vážil 3230 gramů a měřil 48 centimetrů. Brantice
Děti narozené v krnovské nemocnici

„Musíme zkoušet svou připravenost, prověřovat si co umíme a případně se poučit z nedostatků,“ vysvětlil cvičení předseda Vodní záchranné služby Bruntál – Slezská Harta Milan Střelec. Nikdo kromě dvou vodních záchranářů nevěděl, že se nějaké cvičení chystá.

„Bylo to dobře, že se akce podařila udržet v tajnosti a že si lidé zažili situaci, o které nevěděli dopředu a která díky maskování vypadala velice reálně. Máme se pořád co učit a trénovat,“ řekl Kamil Beinhauer, který cvičnou akci připravil.

Nehoda motorkáře. Ilustrační foto.
Tragická smrt motorkáře po nárazu do stromu

Cílem cvičení bylo najít s pomocí navigačního systému místo události, provést ošetření na nepřístupném místě, kam se zdravotníci nemohou rychle dostat po břehu a transportovat zraněného na člunu po vodě. „Kdybych měl hodnotit na stupnici od nejhorší jedné do desíti, tak byl dal tak sedm osm. Figuranta nám skvěle připravila maskérka Dana Faková, která takhle chystá figuranty při cvičení pro zdravotnickou službu,“ zhodnotil zásah lékař Petr Vlk.