Hladinu druhé největší přehrady v České republice hlídají hned dvě skupiny záchranářů. Turisticky vytížená oblast Leskovce nad Moravicí a Razové patří záchranářům z Krnova. Oblast Meziny, Nové Pláně a Roudna hlídají záchranáři z Bruntálu. Vodní záchranářství má v okrese Bruntál dlouholetou tradici. Není divu, že v současném sedmičlenném celorepublikovém prezidiu Vodní záchranné služby jsou hned dva záchranáři z Krnova a jeden z Bruntálu.

Záchranáři u vody hlídkují nepřetržitě v době letních prázdnin. Během teplého června a září pak drží službu o víkendech. Ke své činnosti využívají motorové čluny. Přestože zachraňují lidské životy, krnovské skupině loni zloděj ukradl motor a zničil člun. „Škody dosáhly sto sedmdesáti tisíc korun. Díky Vodní záchranné službě, pojišťovně a sponzorům se podařilo pořídit nový motor, takže jsme schopni opět zabezpečit tábory na Slezské Hartě a veškeré sportovní akce spojené s vodou,“ říká Ladislav Šárka, záchranář z Krnova.

Největším problémem na Hartě jsou dle plavčíků neukáznění sportovci a rybáři. „Rybáři vyplouvají do míst, kde mnohdy nemají co dělat. Instalují na vodní hladině bójky, které tam také nemají co dělat. Nedodržují žádné bezpečnostní předpisy. Kromě teplého oblečení na sobě v lodi nemají vestu ani jiný záchranný prostředek. Při převrácení by tento fakt mohl znamenat tragédii. Dalším problémem jsou jachtaři a surfaři. Ti mnohdy přecení své síly a jsou rádi, když je přitáhneme ke břehu,“ pokračuje Ladislav Šárka.

Dle šéfa bruntálských záchranářů Boleslava Höfera je u vody nebezpečný alkohol. „Zejména rybáři mají tendenci se posílit alkoholem a poté vyrážet na vodu. Velice nepříjemnou situaci jsme tu zažili nedávno, kdy otec vzal na vypůjčenou plachetnici svoji osmiletou dceru a loď se s nimi převrátila. Zrovna jeden z rybářů přivolal pomoc. A tak se dvojici trosečníků bez záchranných vest podařilo ze studené vody po patnácti minutách dostat. Přáli bychom si, aby lidé na Hartu jezdili relaxovat, ale chovali se ohleduplně a dodržovali bezpečnostní pravidla,“ dodává Höfer.