Utlumení veřejného života a omezení řady aktivit kvůli koronavirovým opatřením v minulých týdnech se vážně dotklo také bruntálských vodních záchranářů.

Po ukončení letní sezony na Slezské Hartě měli bruntálští vodní záchranáři naplánovány ukázky první pomoci pro děti. Na začátku září stihli ale jen jednu akci v Základní škole v Andělské Hoře, pak se školy zavřely.

„Povídali jsme si o činnosti vodní záchranné služby, děti si prohlédly naši sanitku a vybavení a především si vše prakticky zkusily. Vyzkoušely si resuscitaci, práci s automatizovaným externím defibrilátorem, transport zraněného, zkusily si uvázat uzly. Měli jsme tam třeba modelovou situaci, že jdou dva kamarádi na Hartu a jednomu se něco stane,“ zavzpomínal na akci ve škole v Andělské Hoře vodní záchranář Petr Matzke.

Na těchto ukázkách je důležité, že si děti vše samy vyzkouší, k dispozici je figurína a další pomůcky. „Děti byly nadšené. Jsou takové, které třeba chtějí stát se hasičem, policistou, záchranářem nebo doktorem a ty si tohle chtějí hodně zkusit. Děti si uvědomují, jak je první pomoc důležitá a že ji někdy může někdo potřebovat. I malé dítě může zachránit život,“ řekl Petr Matzke.

Veronika Otáhalová