„Takové kontrolní plavby se provádějí v sezoně minimálně dvě denně. Přehrada je veliká, leckterý plavec může snadno přecenit své schopnosti. Někdy se třeba paddleboardisté vydají na delší plavbu a pak jim dojdou síly nebo je zaskočí změna počasí, vítr a vlny. Do různých potíží se mohou dostat také lidé na lodičkách. Vodní záchranáři často upozorňují dospělé, že jejich děti musí mít na sobě na plavidlech záchrannou vestu. Pomoc mohou potřebovat také rybáři nebo turisté na odlehlých březích, nebo také jachtaři na vodní ploše,“ popsal smysl preventivních plaveb Miloslav Střelec, předseda Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Bruntál - Slezská Harta.

Bruntálští vodní záchranáři zahájili sezonu na Slezské Hartě školením a kvalifikačními zkouškami.
VIDEO: Služba, hlídka, zkoušky. Záchranáři cvičili na Hartě. Jak jim to šlo?

Kontrolní plavby spojují vodní záchranáři se svým výcvikem, ať už přímo ve vodě nebo nacvičují ovládání člunu v nejrůznějších situacích. Díky aktivním záchranářům se Slezská Harta opakovaně objevila v televizi.Letos měli bruntálští záchranáři příležitost k propagaci přehrady Slezská Harta i k představení své činnosti.

Hned na začátku sezony skládali na přehradě kvalifikační zkoušky, které jsou nutné pro jejich službu. Z těchto zkoušek dokonce i Česká televize pořizovala reportáž, která běžela několikrát ve zprávách. Začátkem srpna pak vodní záchranáři dostali od České televize pozvánku do pořadu Dobré ráno, který byl věnován záchranářství.

Jak se stát vodním záchranářem?

„Na srpnových závodech dračích lodí pravidelně každý rok naši členové zajišťovali záchranářský dozor na vodní hladině. Letos jen posílili služby a jeden z člunů záchranné služby držel stálou hlídku v místě konání závodů. Posádky dvou dalších člunů zajišťovaly bezpečnost na zbytku přehrady. Brali jsme to jako svou povinnost, protože dohlížet na bezpečnost na vodní ploše je naše práce. Tuto činnost provádíme na naše náklady a za finanční pomoci Krajského úřadu a města Bruntál i dalších sponzorů. Podařilo se nám i vybudovat Stanici první pomoci na břehu přehrady. Zde máme zázemí pro záchranáře i místnost k ošetření,“ uvedl Miloslav Střelec.

Široká Niva leží v údolí řeky Opavy. Je obklopená lesy, pastvinami a půvabnou přírodou.
Betonový bunkr převrátila povodeň, rarita Široké Nivy dnes zarůstá bioodpadem

A co je na práci vodních záchranářů nejtěžší? Možná shánění financí. Svou práci dělají jako dobrovolníci ve svém volném čase a zadarmo, peněz je ale třeba na vybavení, na pohonné hmoty a techniku. „Stále přijímáme nové členy, stačí umět plavat, mít dostatek volného času a nadšení pro tuhle práci. Lidem poskytneme výcvik, naučíme je ovládat člun,“ zve do řad bruntálských záchranářů Miloslav Střelec, předseda Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Bruntál - Slezská Harta.

Kontakty najdou zájemci na internetových stránkách, nebo mohou zavolat na telefon 602 738 749.