Od středy 1. do neděle 5. května se na Slezské Hartě konal závod Skare 2019. Je to skautská regata, každoroční jachtařský závod vodních skautů, pořádaný od roku 1994.

„Poprvé se závod konal na Seči, domluvili jsme se tři čtyři odd íly, abychom se sešli, popovídali si, předali zkušenosti,“ zavzpomínal na začátky zakladatel závodů kapitán oddílu vodních skautů Jan Bolek. Postupem času závod přerostl ve skautské mistrovství České republiky v jachtingu.

„Tady na Slezské Hartě jsme se závodem podruhé. Přehrada je super v tom, že tu nejsou chaty okolo. A na Hartě vždycky fouká,“ zdůraznil Jan Bolek přednost přehrady, potřebné pro jachtaře.

Do zátoky u Leskovce nad Moravicí se sjelo přes tři sta lidí, na louce nad vodou vyrostl stanový tábor, desítky lodí čekaly na břehu na vyplutí. Mnohé lodě si skauti sami postavili. Kromě závodů a měření jachtařských dovedností šlo i o přátelské setkání a výměnu zkušeností, sjeli se sem skauti všech věkových kategorií se zájmem o jachting.

Na Slezské Hartě proběhl 25. ročník skautského mistrovství ČR v jachtingu závod Skare 2019. Je to skautská regata, každoroční jachtařský závod vodních skautů, pořádaný od roku 1994. O bezpečnost závodníků na vodě dbala bruntálská Vodní záchranná služba.

Závod samotný byl dělen do několika kategorií, jednak podle věku od dětí po dospělé a jednak podle velikosti plachet na třídy do a nad 7 metrů čtverečních.

První den byl trénikový, vlastní závody začaly až ve čtvrtek 2. května. A Slezská Harta dala závodníkům jasně najevo, že v tomhle drsném kraji nic není zadarmo. „Byly dost velké vlny během celého dopoledne. Vítr pak začal zesilovat, byly velké poryvy. Vzhledem k silnému větru to děti přestaly zvládat,“ popsal situaci při závodech bruntálský vodní záchranář Kamil Beinhauer.

Nárazy větru převrátily nejednu plachetnici, to se stává. Všichni závodníci měli záchranné vesty. Posádka na člunu bruntálské Vodní záchranné služby pečlivě sledovala situaci a jak bylo potřeba, okamžitě vyrazila závodníkům na pomoc.

Na Slezské Hartě proběhl 25. ročník skautského mistrovství ČR v jachtingu závod Skare 2019. Je to skautská regata, každoroční jachtařský závod vodních skautů, pořádaný od roku 1994. O bezpečnost závodníků na vodě dbala bruntálská Vodní záchranná služba.„Vytáhli jsme z vody tak patnáct osmnáct dětí. Nikdo neutrpěl žádný úraz, podchlazené děti jsme zabalili do termofólií a dovezli na břeh. Vlny měly tak okolo půl metru. Závody se kvůli větru přerušily a po naší konzultaci s ředitelem závodu a s rozhodčím se ten den asi v šestnáct hodin ukončily,“ vyprávěl o práci vodních záchranářů Kamil Beinhauer.

Vodní záchranáři z Bruntálu měli za úkol v prvé řadě pomoci lidem ve vodě. Pořadatelé měli k dispozici další dva čluny, jejichž posádky se zase postaraly o převrácené lodě.

V pátek a v sobotu závody v zátoce u Leskovce pokračovaly, v neděli byla na programu závěrečná plavba z Leskovce do Roudna a zpět. Skauti se nenechali zlomit nevlídným počasím, chladem a větrem a závody si užili.

Bez občasné koupele v chladné vodě to nešlo, a když, hned tu byli vodní záchranáři. Ti si za svou práci od pořadatelů vysloužili poděkování za perfektně zajištěnou bezpečnost při sobotní besedě, kterou měli závodníci s legendou československého jachtingu mořeplavcem Richardem Konkolskim.