Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) má v okrese Bruntál dvě speciální záchranná družstva. Jedno z nich je oficiálním členem Integrovaného záchranného systému (IZS) a druhé má s IZS smlouvu o spolupráci. V posledním měsíci se v Krnově utopili dva lidé. Ani jedno z družstev k záchraně tonoucího či pátrání po utonulém povoláno nebylo.

Samotným záchranářům se situace nelíbí. „Naše vodní záchranná služba je na základě smlouvy s Integrovaným záchranným systémem schopna během několika minut svolat záchranné družstvo s dojezdem dle vzdálenosti v našem regionu a vydat se pátrat po tonoucí či utonulé osobě. Před přibližně měsícem nás nikdo k tonoucímu muži v Krnově nezavolal. Již utonulého muže se hasičům podařilo najít po téměř dvou hodinách,“ řekl Ladislav Šárka, vodní záchranář z Krnova.

„Doufali jsme, že se podobná situace nebude opakovat a po tonoucích budou pátrat naši záchranáři, kteří jsou na tuto činnost patřičně vyškoleni. Bohužel jsme se mýlili a i při úterní tragédii jsme o případu opět nevěděli. Řeku Opavu máme skvěle zmapovanou a víme, kde by se tělo osoby mělo i v případě rozvodněného toku nacházet. Záchrana či pátrání mohlo být daleko rychlejší,“ dodal Ladislav Šárka.

Podobně to cítí i šéf bruntálských záchranářů Bolek Höfer. „Jelikož došlo ke druhé tragédii v Krnově, měl dle mého názoru Integrovaný záchranný systém využít zkušeností krnovské vodní záchranné služby. Před několika lety hasiči povolávali k podobným zásahům v Krnově i naše záchranné družstvo z Bruntálu a dokonce nás volali i k utonulému chlapci do vzdálených Slezských Rudoltic. V poslední době se o utonulých dovídáme z novin a to je dle našeho názoru špatně. Proč si tedy naši záchranáři obnovují mezinárodní certifikáty a zvyšují si své kvalifikace, když jsou poté nahrazeni nevyškolenými profesionály, kterými jsou hasiči,“ sdělil Bolek Höfer, šéf bruntálských záchranářů.

Podle ředitele Hasičského záchranného sboru Jiřího Patrovského hasičům v Krnově stačily prostředky i síly k tomu, aby záchranné práce zvládli sami. „Obě skupiny vodní záchranné služby jsou zařazeny v rámci IZS jako ostatní složky. VZS ČČK Bruntál byla vedením VZS ČČK předurčena pro spolupráci s hasiči na vodní nádrži Slezská Harta. Pomoci těchto skupin využívají základní složky IZS zejména při dlouhodobých a náročných zásazích povodně či speciální práce. U obou událostí na jezu v Krnově velitelům zásahů síly a prostředky v místě události stačily, proto nebyli vodní záchranáři kontaktováni. Navíc oba zásahy s ohledem na podmínky byly velice dobře provedeny a nedošlo k žádnému pochybení. Jez v Krnově je z hlediska koupání určitě nebezpečný, o čemž svědčí oba nešťastné případy. Vše je ovšem v lidech, kteří bohužel někdy přeceňují své síly,“ řekl Jiří Patrovský.